BUŁGARIA

  • Stolica: Sofia
  • Powierzchnia: 110 910 km2 
  • Ludność: 7531 mln
  • Język: bułgarski, porozumiemy się przede wszystkim w językach: angielskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim
  • Waluta: 1 lew (1 BGL) – odpowiada 100 stokinkom, 1 EURO = ok. 2,1 leva
  • Szczepienia: Brak obowiązkowych szczepień
  • Wiza: Brak wizy. Dowód osobisty lub paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu.
  • Główne lotniska turystyczne: Burgas, Warna
  • Czas lotu: ok. 1 h 30 min – 2 h

Kiedy jechać:

Najlepszym okresem na wypoczynek w Bułgarii jest czas od czerwca do końca września. Jest ciepło i słonecznie, noce są przyjemnie chłodne, a ewentualne deszcze występują w towarzystwie burz. Miesiąc wcześniej warto wybrać się na podróż w głąb kraju, od 15 maja do 15 czerwca w Dolinie Róż wszystkie krzewy są obsypane kwiatami, co daje niezapomniane wrażenia. Lato jest upalne i często zdarzają się burze, dlatego zwiedzać najlepiej wczesną jesienią, kiedy temperatura jest przyjemna, a burze już nie są tak częste. W listopadzie zaczyna się robić chłodno i nieprzyjemnie. Zima jest stosunkowo ostra. Sezon narciarski, w miejscowościach Borowec i Pamporowo, trwa od grudnia do końca marca.

Regiony, ciekawe miejsca:

Bułgaria to malowniczy kraj, który na mapie odnajdziemy w części południowo-wschodniej Europy, położony w historycznym regionie – na Półwyspie Bałkańskim. Sąsiadami Bułgarii od południa jest Grecja i Turcja, od północy Rumunia, którą oddziela rzeka Dunaj, od zachodu Bułgaria graniczy z Serbią i Macedonią, a wschodnią granicę państwa oblewa Morze Czarne. To właśnie czarnomorskie wybrzeże jest najbardziej obleganym miejscem przez turystów. Ale nie ma się czemu dziwić – złociste plaże, słońce, apetyczna kuchnia i gościnność mieszkańców przyciągają urlopowiczów jak magnes. Bujna przyroda i soczysta zieleń, lasy, malownicza linia brzegowa sprawiają, że słusznie nazywane jest "Bułgarską Riwierą". Czyste, szerokie plaże błyszczące złociście w słońcu dały nazwę kurortowi Złote Piaski, a nazwa najpiękniejszego kąpieliska i uzdrowiska – Słoneczny Brzeg, mówi sama za siebie. Bułgarię charakteryzuje bardzo urozmaicony krajobraz – od pasm górskich po szerokie, złote piaski wybrzeża. Także amatorzy ciszy odnajdą tu spokój na dzikich plażach, otoczonych wydmami, w zacisznych zatoczkach skrytych między skałami. Oprócz letniego plażowania Bułgaria to także świetne miejsce zimowego wypoczynku – Góry Riła nie zawiodą entuzjastów śniegu, pięknych krajobrazów i sportów zimowych. Ponadto na każdym kroku natrafia się tu na ślady przeszłości. Ziemia ta kryje wiele tajemnic – nie ma miasta ani miasteczka, gdzie historia nie odcisnęłaby swojego piętna. Największym miastem Bułgarii jest stolica – Sofia. Inne większe miasta to Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora.

SŁONECZNY BRZEG - najlepiej rozwinięty w Bułgarii region pod względem zaplecza turystycznego i poziomu świadczonych usług. Sam Słoneczny Brzeg uważany jest za najpiękniejsze kąpielisko na bułgarskim wybrzeżu, a leżący nieopodal Nessebar to perła Bułgarskiej Riwiery. Fantastyczna piaszczysta plaża osłonięta wydmami, łagodne zejście do morza, którego średnia temperatura wynosi 24°C, hotele oferujące wiele udogodnień dla dzieci, 2 duże parki wodne oraz ograniczony ruch samochodowy w mieście sprawiają, że jest to okolica idealna na wczasy rodzinne.

Nessebar – stara, zabytkowa część miasta leży na półwyspie wychodzącym w morze i połączonym ze stałym lądem jedynie długą i wąską groblą (ok. 5 km na południe od centrum Słonecznego Brzegu). Zabudowa miasteczka wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Charakterystyczne są tu liczne cerkwie pochodzące z różnych okresów, dwukondygnacyjne domy o kamiennych parterach i nadwieszonych nad ulicą drewnianych piętrach, wąskie uliczki wybrukowane kocimi łbami, kramy z pamiątkami, knajpki i tawerny, kwiatowe ogródki i zieleń pnąca się po murach. Poza półwyspem znajduje się nowa część Nessebaru z hotelami i zapleczem turystycznym.

St. Vlas – niewielka miejscowość, położona ok. 4,5 km na północ od centrum Słonecznego Brzegu, na zboczu Starej Płaniny. St. Vlas jest spokojniejsze od Słonecznego Brzegu, ale dobrze skomunikowane z kurortem. Znajduje się tu sporo hoteli, piękna piaszczysta plaża, kilka sklepików, restauracji, kawiarni z cenami niższymi niż w centrum kurortu.

ZŁOTE PIASKI - Najpopularniejszy region turystyczny Bułgarii słynie z piaszczystych plaż uważanych za najpiękniejsze w Europie. Gęste lasy piniowe porastają malownicze zbocza i kryją w sobie liczne mineralne źródła. Hotele korzystają z naturalnych skarbów rejonu i proponują swoim gościom zabiegi relaksacyjne i lecznicze w centrach odnowy biologicznej. Przytulne restauracyjki i tawerny z widokiem na morze oferują znakomite bułgarskie dania i wina. Centra nadmorskich kurortów proponują dobrą zabawę wszystkim, niezależnie od wieku i upodobań.

St. Konstantin i Elena – najstarszy kurort wakacyjny na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego (10 km na południe od Złotych Piasków), w którym pierwsze centrum balneologiczne powstało już w 1908 r. Panuje tu swoisty, kojący mikroklimat ujemnie najonizowany; występuje obfitość źródeł mineralnych wykorzystywanych w balneoterapii. Znaleźć tu można ciszę i spokój, ustronne piaszczyste plaże ukryte w małych zatoczkach i zatopić się w pięknym starym parku z cyprysami, lipami i drzewkami figowymi. W kurorcie istnieją dwa duże kompleksy hotelowe, wiele nowych hoteli oraz starsze, które przeszły gruntowną renowację. Znajdziemy tu również sklepy, restauracje, tawerny, kawiarnie, puby i kluby.

Czajka – spokojna miejscowość w pobliżu Złotych Piasków, dobrze skomunikowana z centrum kurortu. Zaletami tego miejsca są: duża ilość zieleni, przytulne tawerny, restauracje i ceny dużo niższe niż w centrum Złotych Piasków.

Wycieczki fakultatywne:

Z regionu Słonecznego Brzegu
Sozopol – Ropotamo – jednodniowa wycieczka połączona z rejsem statkiem po rzece Ropotamo przepływającej przez rezerwat o tej samej nazwie. Podziwiać można unikalne obiekty przyrodnicze: niezwykłe formacje skalne, mokradła i trzęsawiska, chronioną roślinność i ptactwo wodne. Po południu zwiedzanie Sozopolu – najstarszego miasta bułgarskiego wybrzeża ulokowanego na smukłym skalistym cyplu, romantyczny spacer po starym mieście. Czas wolny na zakupy w Burgas. Cena – ok. 32 EUR

Varna – Delfinarium – Klasztor Alajda – jednodniowa wycieczka z wizytą w wykutym w skale klasztorze Alajda, pochodzącym z XII w., najbardziej znanym monastyrze na Bułgarskiej Riwierze. Przejazd do Varny – przepięknej stolicy bułgarskiego wybrzeża i miasta o bogatej historii, pokaz w warneńskim delfinarium. Cena – ok. 40 EUR

Wieczór Bułgarski – kolacja i przedstawienie folklorystyczne w restauracji na wolnym powietrzu. Prezentacja muzyki, strojów ludowych, tańców, a przede wszystkim „nestinarskiego tańca” na rozżarzonych węglach. W menu wspaniałe potrawy kuchni bułgarskiej, rakia i bułgarskie wino bez ograniczeń. Cena ok. 32 EUR.

Pirackie Party – romantyczny morski rejs po zatoce Nessebar statkiem imitującym piracki żaglowiec. Możliwość pływania w morzu, łowienia ryb, kąpieli słonecznych, zabawy i programy animacyjne. Lunch na pokładzie statku. Cena – ok. 35 EUR.

Jeep Safari – jednodniowa wycieczka jeepami, spotkanie z naturą w pobliskich górach Stara Płanina. Prezentacja bułgarskiego rzemiosła w niewielkim kompleksie etnograficznym połączonona z degustacją domowej rakii. Podczas przejazdu malowniczą trasą rozmaite gry i zabawy, w tym konkurs strzelania z wiatrówki. Minibiesiada w typowej bułgarskiej karczmie (mehanie). Cena – ok. 40 EUR

ISTAMBUŁ (1 dzień) Wycieczka autokarowa do położonego nad Bosforem Istambułu - orientalnego miasta o wielowiekowej historii. W programie: przejazd panoramiczny przez część europejską miasta (m.in. dworzec Orient Express’u, Targ Egipski, zatoka Złoty Róg, Pałac Dolmabahçe) ze zwiedzaniem Hipodromu, a następnie Błękitnego Meczetu, a także przejazd przez Most Bosforski do części azjatyckiej. W wolnym czasie możliwość wejścia do Hagia Sophia lub wizyta na tureckim bazarze. Dla chętnych rejs po Bosforze z wizytą na Targu Egipskim. Cena ok. 60-70 EUR (+wiza turecka ok. 15 EUR)

Z regionu Złotych Piasków

Bałczyk – Białe Miasto – półdniowa wycieczka z kolacją. Przejazd do miasteczka Bałczyk zwanego również Białym Miastem ze względu na kolor kamienia, z którego wznoszono kiedyś domy. Zwiedzanie Cichego Gniazda – letniej rezydencji rumuńskiej królowej Marii oraz położonego tuż obok ogrodu botanicznego (z 3 tys. gatunków roślin, w tym 250 gatunkami kaktusów). Przejazd i spacer po malowniczym półwyspie Kaliakra, na czubku którego w średniowieczu mieściła się potężna twierdza. Wieczorem tradycyjna, obfitująca w wino i rakiję bułgarska kolacja połączona z pokazem folklorystycznym (taniec na rozżarzonych węglach).
Cena  ok. 45 EUR

Starożytny Nessebar – jednodniowa wycieczka autokarem do słynnego, malowniczo położonego na półwyspie zabytkowego Nessebaru, którego zabudowa wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Zabudowa starego Nessebaru uważana jest za najlepiej zachowaną zabudowę średniowieczną na Bałkanach. Spacer po miasteczku, zwiedzanie m.in. cerkwi św. Stefana i św. Spasa, lunch w restauracji, czas wolny. Cena  – ok. 36 EUR

Varna – Delfinarium – półdniowa wycieczka do Varny połączona z panoramicznym objazdem miasta i pokazem z udziałem delfinów w jedynym na Półwyspie Bałkańskim delfinarium. Spora atrakcja dla dzieci. Poczęstunek dla dzieci, degustacja wina dla dorosłych, czas wolny w Varnie. Cena – ok. 26 EUR

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR