CYPR

  • Stolica: Nikozja
  • Powierzchnia: 9251 km2 
  • Ludność: 758 363
  • Język: grecki i turecki, porozumiemy się przede wszystkim w językach: angielskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim
  • Waluta: Euro (EUR)
  • Szczepienia: Brak obowiązkowych szczepień
  • Wiza: Niepotrzebna w części greckiej. Dowód osobisty lub paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu.
  • Główne lotniska turystyczne: Larnaka, Pafos
  • Czas lotu: ok. 3 h 30 min

Kiedy jechać:

Najlepszy okres: maj-czerwiec i wrzesień-październik (dobra pogoda, ale mniej turystów niż w wakacje) Najgorszy okres: grudzień-luty (chłodno), czerwiec-sierpień (sezon i zatrzęsienie turystów).  Planując wakacje na Cyprze, warto wziąć pod uwagę nie tylko pogodę, ale także atrakcje okresowe, w jakich można uczestniczyć.

Regiony, ciekawe miejsca:

Cypr to państwo w Azji położone we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej stąd zalicza się Cypr do Europy. Unijne prawodawstwo nie obowiązuje jednak w zajętej przez wojska tureckie części północnej. Podział wyspy stanowi przeszkodę w negocjacjach akcesyjnych Turcji z Unią Europejską. Nazwa wyspy pochodzi od łacińskiej nazwy miedzi (cuprum), której Cypr był w starożytności głównym dostawcą. Najłagodniejszy i najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego. Sezon turystyczny na Cyprze trwa cały rok!
Chociaż Cypr jest państwem małym, dzięki bogatej ofercie dla turystów cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników wakacyjnych przygód i wypoczynku.
Cypr to trzecia co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego oferująca doskonałe warunki do spędzenia urozmaiconego urlopu. Cudowne, piaszczyste plaże, czyste morze dla entuzjastów sportów wodnych oraz góry Tróödhos dla amatorów pieszych wycieczek. Dla osób zainteresowanych historią i kulturą starożytne zabytki, m.in. słynne mozaiki w Pafos. Na Cyprze nie można się nudzić. Goście, którzy stawiają na wypoczynek również nie będą zawiedzeni. Wyspa słynie z eleganckich hoteli, dobrej jakości obsługi i smacznej kuchni.

Limassol

Każdego roku na przełomie sierpnia i września, w miejscowości Limassol, słynącej z produkcji wina, odbywa się jeden z najpopularniejszych festiwali na Cyprze - Festiwal Wina. Hasłem przewodnim jest: „Pij wino, aby żyć pełnią życia”. Rokrocznie festiwal przyciąga rzesze turystów pragnących spróbować królewskiego trunku. Główną atrakcją jest tutaj bowiem możliwość bezpłatnej degustacji różnorodnych gatunków win. Swoje wyroby udostępniają turystom lokalni producenci tj. ETKO, KEO, LOEL, SODAP, jak również mniejsze, rodzinne wytwórnie.

Limassol, drugie co do wielkości miasto na Cyprze, uchodzi za centrum przemysłu winiarskiego. Posiada cztery własne wytwórnie wina. Warto zaznaczyć, że w 1987 roku ustanowione zostało przez Międzynarodowe Biuro Winiarskie za „Miasto Wina i Winorośli”. Festiwal po raz pierwszy odbył się w roku 1961, w rok po odzyskaniu przez Cypr niepodległości i od tej pory zdobywa coraz większą popularność - nie tylko wśród lokalnych mieszkańców. Miejski Ogród co roku odwiedzają tysiące turystów, aby w świątecznej atmosferze ulegać pokusie konsumpcji cypryjskiego wina.

Ludzie od wieków organizowali podobne święta łącząc zabawę z winem. Festiwal Wina na Cyprze można uznać za ożywienie kultu Dionizosa (w starożytnym Rzymie - Bachusa), boga urodzaju, wina i winorośli. Zgodnie ze starożytną mitologią, Dionizos nauczył ludzi uprawiać winorośl i produkować wino. Święto na cześć Dionizosa czyli inaczej Dionizje, wywodzi się ze starożytnej Grecji, kiedy to ludzie organizowali huczne zabawy, wyrażając tym radość z otaczającego ich świata, wystawiali spektakle teatralne, a także ku czci swoich bogów składali ofiary.

Festiwal Wina na Cyprze to prawdziwa frajda dla miłośników zabawy. Atmosfery towarzyszącej temu wydarzeniu nie można porównać do żadnej innej imprezy, ale aby ją poczuć trzeba po prostu wybrać się na wycieczkę na Cypr!

Larnaka

Larnaka położona jest w południowo-wschodniej części Cypru, tuż na brzegiem Morza Śródziemnego. Larnaka to miasto bardzo zróżnicowane pod względem zagospodarowania powierzchni miejskiej. Mimo bogatej przeszłości, której korzenie widać w wiekowych budowlach, w mieście znaleziono miejsce na inwestycje i nowoczesność. To niepowtarzalne zetknięcie dwóch światów przypomina starcie mitycznych tytanów, gdzie majestat dziedzictwa starożytnych przodków walczy z przepychem dzisiejszych czasów. Co ciekawe, Larnaka nie traci na tej walce, a wręcz nabiera ciekawego kolorytu. Tego typu kontrasty są wszechobecne i widać je już w pierwszym zetknięciu z miastem. W okolicach miasta znajduję się główny port lotniczy Cypru, gdzie wzdłuż pasa lądowego zamiast jednego z hangarów rozciąga się słone jezioro. Turyści odwiedzający Larnakę latem, mogą zobaczyć jak wodny akwen wysycha pokrywając się warstwą białej soli. Widok jest niepowtarzalny - jezioro zamieszkują nadmorskie ptaki i różowe flamingi. Największy skarb Larnaki znajduje się w samym jej sercu, jest to historyczna cześć starożytnego miasta Kition, składająca się z pięciu świątyń, które oprócz starego muru obronnego powoli otaczają nowoczesnej dzielnice kurortu. Kition jest świadectwem wielkich dni, miejscem urodzenia jednego z największych filozofów starożytności – Zenona z Kition.
Będąc na wczasach w Larnace koniecznie trzeba zobaczyć jeden z najstarszych monastyrów na Cyprze – Stavrovouni. Nadzwyczajny klasztor został wybudowany na szczycie góry, dzięki czemu oprócz walorów architektonicznych można rozkoszować się malowniczymi krajobrazami. Trochę dalej od centrum miasta znajduje się kościół Panagia Angeloktisti, którego perłą jest bizantyjska mozaika przedstawiającą Dziewicę Marię z VI wieku.
Miasto od początku swojego istnienia było związane z religią chrześcijańską. Biskupem Larnaki był Agios Lazaros, który wybudował Kościół właśnie w tym miejscu po tym, jak został wskrzeszony przez Jezusa Chrystusa. Niestety dziś możemy jedynie podziwiać pozostałości tego wyjątkowego Kościoła.

Do innych atrakcji dziedzictwa kulturowego zalicza się Choirokoitia, czyli najstarsza neolityczna osada na wyspie - wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa, a także kościół Angeloktisti. Wspaniałe pamiątki po zamierzchłych czasach można podziwiać w Muzeum Archeologicznym regionu Larnaka oraz Muzeum Pierides.

Ayia Napa

Miejscowość wypoczynkowa na wschodnim wybrzeżu Cypru. Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi ze względu na piaszczystą plażę z łagodnym zejściem do morza oraz dla ludzi młodych, poszukujących zabawy i rozrywki. Kurort tętni życiem przez całą dobę dzięki licznym dyskotekom, klubom i restauracjom, ulica Loúka Loúka Street jest ulubionym miejscem miłośników nocnych rozrywek. Duża przejrzystość wody przyciąga miłośników podwodnej przygody, znajduje się tu kilka szkół nurkowania. Atrakcją dla dzieci będzie wizyta w delfinarium lub nowo otwartym parku wodnym. Kurort nazywany jest cypryjską Ibizą. Okolice miasta słyną przede wszystkim ze wspaniałych kurortów, nocnych lokali i dyskotek czynnych do wczesnych godzin porannych. Ale również okoliczne tereny obfitują w wiele atrakcji. Czyste, piaszczyste plaże sprzyjają uprawianiu wszelkich sportów wodnych oraz beztroskiemu leżakowaniu. Z kolei miłośnicy przygód mogą wybrać się na eksploracje podwodnych jaskiń lub też wypróbować swoich sił w kitesurfingu.

Ta chyba najbardziej znana turystyczna oaza leży na południowym wschodzie Cypru, około 40 km od Laranki (transfer trwa około 50 minut) i jest częścią rejonu Ayia Napa. Jak wiele innych miejscowości letniskowych i to było pierwotnie mało znaczącą wioską rybacką, która rozkwitła do rozmiarów obecnego turystycznego centrum, oferując niezapomniane przeżycia i ucztę duchową miłośnikom zabytków, jak również entuzjastom sportów wodnych oraz nocnego życia. Agia Napa rozciąga się kilka kilometrów wzdłuż wybrzeża, nęcąc przepięknymi plażami z darmowym wejściem, z których najbardziej znana jest Nissi – widok śnieżnobiałego piasku i okalającej ją zieleni zapiera dech w piersiach! Na zachód od tejże plaży rozciąga się równie znana plaża Makronissos. Jeżeli udadzą się Państwo z tej plaży kierunkiem wewnątrz lądu, napotkają Państwo na wykute w skale grobowce, pochodzące z okresu panowania rzymskiego. Z przepięknymi plażami wyraźny kontrast tworzy okoliczna przyroda z dużą ilością unikatowych skalnych formacji i jaskiń. Historyczne centrum oprócz niezliczonej ilości barów, tawern, dyskotek i sklepów skrywa także ciekawe zabytki, z których najbardziej znany to klasztor pochodzący z VIII wieku wraz ze średniowieczną ośmioramienną fontanną. Do ciekawostek należy również miejscowe Muzeum Życia Morskiego.
Na skraju letniska zbudowano ogromny park wody – Waterworld, oferujący tory zjazdowe i wiele innych atrakcji. Na każdym rogu mogą Państwo znaleźć wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych czy rowerów, wycieczkę po okolicy można także odbyć łodzią.

W tym miasteczku turystycznym po prostu tętni życie i każdy kto lubi zabawę do późnych godzin nocnych będzie czuł się tutaj jak ryba w wodzie. Miłośnicy spokojnego urlopu czy rodziny z dziećmi znajdą tu także swoje miejsce, to pro prostu idealna lokalizacja dla każdego.

Pafos

Paphos (lub także Pafos) należy do najcudowniejszych letnisk na wyspie. Jest to bardzo przyjemne starodawne miasteczko ze stylowymi tawernami, kawiarenkami, restauracjami i kioskami. Według mitologii właśnie niedaleko Paphosa zrodziła się z piany fal morskich bogini miłości i piękna Afrodyta. Owe mistyczne miejsce nazywa się Petra tou Romiou (Skała Greka). Całe miasteczko dzięki niezliczonym zabytkom historycznym jest wpisane na listę UNESCO.
Plaża: piasek i żwir
Sport a zabawa: basen, basen dla dzieci, tenis, gry wideo, bilard, sauna, sporty wodne
Wycieczki: wykopalisko archeologiczne antycznych gruzów Nea Paphos czyli Kato Paphos, następną ulubioną atrakcją turystyczną są tzw. Mozaiki Paphosskie, Groby Królów, podziemne sklepienia chrześcijańskie ukryte w górze Fabrica, Odeon, kościoły i malowniczy port, o którego bezpieczeństwo dba stara twierdza florencka. Muzeum bizantyjskie, muzeum etnograficzne i najciekawsze muzeum archeologiczne (kolekcja produktów ze szkła, monety, ceramika, sochy z czasów neolitu aż do XVIII wieku).

Wycieczki fakultatywne

Jeep Safari Akamas

Trasa wycieczki prowadzi przez dzikie, pełne naturalnej, dziewiczej przyrody, niedostępne dla autokarów, drogi Parku Krajobrazowego Akamas. Zanim jednak Państwo tam dotrą, pragniemy pokazać słynną plażę, na której narodziła się bogini miłości Afrodyta. Potem wąwóz Avacas Gorge - niewielki, ale niezwykły kanion, którym zimą i wczesną wiosną płynie rwąca rzeka mająca swój początek w górach Troodos. Następnie pojedziemy jeepami do Lary, jest to niezwykle malownicza plaża, z piaszczystym brzegiem i turkusowym morzem. Ze względu na krystalicznie czystą wodę raz do roku przypływają tutaj żółwie zielone by złożyć jaja. Jest to unikalne zjawisko w skali basenu Morza Śródziemnego. Po lunchu i krótkiej przerwie na kąpiel proponujemy odwiedzić łaźnie Afrodyty, miejsce gdzie bogini zażywała kąpieli zapewniajacych jej wieczne piękno.
Cena ok: dorosły - 60 EURO 

Jeep Safari Troodos

Swoboda jaką daje samochód terenowy z doświadczonym kierowcą najlepiej widoczna jest w górach! Zobaczą Państwo najwyższy szczyt wyspy - Olimp, punkt widokowy na okupowaną zatokę Morfu. W dolinie, wśród lasów, w lokalnej tawernie skosztują Państwo cypryjskiego meze, suto zakrapianego winem. Wycieczka dotrze także do słynnego klasztoru Kykkos, ze złotym ikonostasem - jednym z najbogatszych na świecie. Największą dumą klasztoru jest cudowna ikona Madonny, namalowana przez świętego Łukasza. Przejeżdżając przez popularny kurort turystyczny Platres dotrzemy do wodospadów w górach Troodos.
Cena ok: dorosły - 60 EURO

Kyrenia i Ballapalis

Przejedziemy przez granicę, tzw. zieloną linię dzielącą Cypr na części grecką i turecką i udamy się do opactwa Bellapais będącego perełką gotyckiej architektury w tym regionie. Opactwo jest pięknie położone na wzgórzu, skąd rozciąga się widok na Kyrenię. W portowym mieście Kyrenia zwiedzimy główną atrakcję, którą jest średniowieczny zamek zbudowany w celach obronnych przed najazdami Arabów. Następnie przewidziany jest czas wolny na spacer po malowniczym porcie i otaczającej go starówce z tradycyjnymi, kamiennymi domami.
Cena ok: dorosły - 62 EURO

Nikozja

Zanim droga zawiedzie Państwa do Nikozji, niewątpliwą przyjemnością będzie gościna w wiosce Lefkara, znanej z koronek "Lefkariktika" oraz wyrobów ze srebra. W stolicy Cypru poznają Państwo jej fascynującą historię stając przed Pomnikiem Wolności, Murami Weneckimi, otaczającymi starą cześć miasta, dzielnicę Laiki Yitonia odrestaurowaną na wzór dawnych czasów, czy też przed pomnikiem pierwszego prezydenta Republiki Cypryjskiej i Katedrą św. Jana. Znajdzie się też czas na przechadzkę wąskimi uliczkami Starego Miasta. Na koniec proponujemy odwiedzić Cypryjskie Muzeum Archeologiczne, w którym znajduje się bezcenna kolekcja antyków od neolitu do wczesnego okresu bizantyjskiego.
Cena ok: dorosły - 38 EURO

Paphos - Courion

Ta wycieczka przenosi w świat mitycznej, pięknej Afrodyty i początków chrześcijaństwa na wyspie. Wyprawę rozpoczniemy wizytą w winiarni i poczęstunkiem najsłynniejszego cypryjskie wina Commandarii. Następnie drogą wijącą się wśród plantacji cytrusów i gajów oliwnych dotrą Państwo do starożytnego miasta Courium z ruinami rzymskiego domu Eustoliosa. Będziemy mieli okazję podziwiać najpiękniejszą plażę Cypru - legendarne miejsce narodzin Afrodyty, Petra Tou Romiou. Będą Państwo również gośćmi w domu Dionizosa, w którym znajdują się doskonale zachowane, kolorowe mozaiki.
Cena ok: dorosły - 38 EURO

Rejs do Egiptu 3 dni/2 noce

Podczas pobytu na Cyprze mają Państwo wspaniałą okazję zwiedzenia Kairu z jego najważniejszymi punktami: skarbami pochodzącymi z grobu Tutenchamona złożonymi w Muzeum Egipskim, trzy największe piramidy starożytnego świata - Cheopsa, Chefrena i Mykerynosa. Ponadto jest możliwość dokonania pamiątkowego zakupu w fabryce papirusów. To doskonała okazja aby zrobić sobie wyjątkowe zdjęcie ze Sfinksem w tle. Podróż z Cypru do Egiptu odbywa się luksusowym statkiem, na pokładzie którego będą Państwo mogli kupić pamiątki, popróbować hazardu w kasynie, pobawić się w dyskotece lub w klubie nocnym, a także obejrzeć zachwycający zachód i wschód słońca, ponieważ podróż odbywa się również nocą. Program rejsu:
Dzień 1
zakwaterowanie na statku w porcie w Limassol. Wypłynięcie z portu i obranie kursu do Egiptu. Podczas rejsu kolacja i nocleg na pokładzie statku. Możliwość udziału w atrakcjach przygotowanych przez załogę.
Dzień 2
po śniadaniu, dopłynięcie do Port Saidu, spotkanie z lokalnym przewodnikiem, przejazd autokarem do Kairu. Zwiedzanie miasta i najważniejszych zabytków. Wieczorem przejazd na statek, kolacja i nocny powrót na Cypr.
Dzień 3
śniadanie, przybicie do portu w Limassol, zejście na ląd.
Biuro zastrzega sobie prawo zmian w programie. Cena rejsu nie uwzględnia obowiązkowej opłaty portowej i opłaty za wycieczkę do Kairu. Cena wycieczki zależy od terminu.

Rejs statkiem

Chcielibyśmy Państwa zaprosić na całodzienny rejs statkiem wzdłuż wybrzeża Limassol. Wycieczka rozpoczyna się w starym porcie w Limassol. Ze statku można podziwiać panoramiczne widoki malowniczego, wolno przesuwającego się wybrzeża. Z pokładu widoczna jest turystyczna część miasta oraz piaszczyste plaże Lady Miles i Akrotiri. Podczas rejsu będzie serwowany posiłek w postaci bufetu. Postój podczas rejsu będzie doskonałą okazją do popływania w morzu i nurkowania.  Cena ok: dorosły - 62 EUR

Rejs statkiem (pół dnia)

Chcielibyśmy Państwa zaprosić na półdniowy rejs statkiem wzdłuż wybrzeża Limassol. Wycieczka rozpoczyna się w starym porcie w Limassol. Ze statku można podziwiać panoramiczne widoki malowniczego, wolno przesuwającego się wybrzeża. Z pokładu widoczna jest turystyczna część miasta oraz piaszczyste plaże Lady Miles i Akrotiri. Postój podczas rejsu będzie doskonałą okazją do popływania w morzu i nurkowania.  Cena ok: dorosły - 45 EUR,

Rejs łodzią podwodną

Wspaniała zabawa zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Łódź schodzi na głębokość 40 m poniżej poziomu morza. Podczas podziwiania podwodnego świata okręt zbliża się do wraku statku Quin Zenobia zatopionego w 1986 r. Cena ok: dorosły - 80 EUR,

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR