EGIPT

  • Stolica: Kair
  • Powierzchnia:1 001 450 km2 
  • Ludność: 74,7 mln
  • Język: Arabski, porozumiemy się przede wszystkim w językach: angielskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim, włoskim
  • Waluta: Funt egipski (EGP)
  • Szczepienia: Brak obowiązkowych szczepień
  • Wiza: Obowiązkowa. Wiza turystyczna płatna na granicy, na lotnisku – 15 USD. Wiza nie jest potrzebna jeśli przebywasz tylko na Półwyspie Synaj (Sharm el Sheik i Taba). Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu.
  • Główne lotniska turystyczne: Hurghada, Sharm el Sheik, Taba
  • Czas lotu: ok. 4 h 30 min

Kiedy jechać

Niemal cały Egipt położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego pustynnego, który charakteryzuje się dużymi różnicami temperatur miesięcznych i dobowych oraz bardzo małymi opadami. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, natomiast najchłodniejszy jest styczeń. Co prawda urlop w Egipcie można tak naprawdę spędzić w każdym miesiącu roku, ponieważ temperatura wody nie spada tu nigdy poniżej 20 stopni Celsjusza.

Wybór terminu powinien być podyktowany tym z jakim nastawieniem jedziemy do Egiptu – czy jest to wypoczynek na plaży czy raczej zwiedzanie zabytków. Najbardziej sprzyjającą porą na wakacje w Egipcie jest okres od listopada do lutego, kiedy nie panują tu tak ogromne jak latem upały, a klimat jest zdecydowanie bardziej sprzyjający dla europejczyków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wielu turystów wybiera się do Egiptu właśnie w tym okresie, dlatego też należy się liczyć z dużym tłumem turystów.

Zdecydowanie najmniej turystów przybywa do Egiptu w październiku i pomiędzy marcem a czerwcem, jest to zatem idealna pora dla wszystkich, którzy przede wszystkim chcą zwiedzić najpiękniejsze zabytki Egiptu, temperatury do zwiedzania są idealne, nie ma też takich tłumów. Największe tłumy można spotkać w Egipcie w okresie wakacyjnym, wtedy to temperatury osiągają nawet 50 stopni.

Reasumując

Najlepszy okres: marzec-maj, wrzesień-listopad.

Najgorszy okres: lipiec-sierpień (bardzo upalnie)

Regiony, ciekawe miejsca:

HURGHADA

Hurghada  jest miejscowością położoną ok. 450 km na południe od Kairu i jest pierwszym egipskim kurortem w tej okolicy. W ciągu ostatnich 25 latach, ta mała, spokojna wioska rybacka, przekształciła się w tętniące życiem miasto, z licznymi hotelami wzdłuż złocistych plaż, wypełnionymi turystami przybywającymi do Hurghady tylko po to, aby nacieszyć się słońcem, krystalicznie czystą wodą i wspaniałymi rafami koralowymi. Obecnie, miasto liczy 180 tys. mieszkańców, w tym ok 10 tys. to cudzoziemcy. Hurghada zajmuje 45 km linii brzegowej Morza Czerwonego. W Egipcie znana jako Ghardaga obecnie, z krystalicznie czystą wodą, nienaruszonymi rafami i mnóstwem wraków statków, stała się jednym z najlepszych egipskich celów turystycznych. Małe centrum miasta z jego bazarami, meczetami i żywą atmosferą odzwierciedla typowe egipskie życie. Dalej w głąb lądu leżą Góry Pustynne, idealne dla wycieczek pustynnych. Przede wszystkim Hurghada oferuje słońce i relaks - wszystko, czego mogłeś potrzebować na swoje wakacje.

Z więcej niż 20 km hoteli wzdłuż plaży, Hurghada może zaspokoić potrzeby każdego odwiedzającego, od nurkowania z aparatem tlenowym przez windsurfing do safari pustynnego. Każdy może wybierać od najpiękniejszych 5-cio gwiazdkowych hoteli do prostych domów gościnnych, i wszystko pośrodku. Hurghada jest znany na świecie jako centrum jednych z najlepszych skoków do wody. W ciągu kilku godzin od swojego hotelu możesz znaleźć się wśród grupy wysp, które są zagwarantowanym domem dla Dive Sites (miejsc nurkowania), żeby wprawić w osłupienie nawet najbardziej doświadczonych nurków.

Przybrzeżne wyspy kuszą nurka do odkryć. Oczywiście jest również dostępnych wiele innych rekreacyjnych ćwiczeń. Temperatura przez cały rok Hurghada ma ciepły i suchy pustynny klimat ze stałą bryzą. Lata są bardzo gorące - pamiętaj, by obronić się przed słońcem. Zimą temperatura jest między 20° - 25° C i temperatura wody osiąga 20° - 22° C. Ciesz się zachwycającą podwodną jazdą, aby obejrzeć podwodne życie w wyjątkowym stylu.

Inne wyspy znajdujące się obok i cele obejmują Wyspę Shadwan (Nurkowanie, nurkowanie z rurką, rybołówstwo, ale żadne pływanie), Shaab Abu Shiban (Nurkowanie, nurkowanie z rurką i pływanie), Shaab el-Erg (Nurkowanie, rybołówstwo i nurkowanie z rurką), Wyspa Umm Gammar (nurkowanie i nurkowanie z rurką), Shasb Saghir Umm Gammae (nurkowanie), Careless Reef [Nieostrożna Rafa] (nurkowanie), Wyspa Abu Ramada (nurkowanie), Shaab Abu Ramada (łowienie), Dishet el-Dhaba (Plaże i pływanie), Shaab Abu Hashish (Plaże, nurkowanie, nurkowanie z rurką, pływanie i rybołówstwo), Sharm el-Arab (Nurkowanie, pływanie i rybołówstwo) i Abu Minqar Island (Plaże i pływanie).

SHARM EL SHEIK

Jest jednym z największych celów turystycznych w arabskim świecie. Ale jest również kilka bardzo dobry powodów na wizytę, jeśli nie jesteś typowym turystą, który lubi leżeć na plaży cały dzień. To jest jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie i podróż do pustyni jest niezapomnianą przygodą. Półwysep Synaj jest odległym łańcuchem pustynnych gór. Chybotliwe góry są rozdzielone z głęboko-niebieskim morzem przez płaski pas pustynny. To połączenie pustyni i morza jest niesamowitym widokiem i sprawia, że wierzysz, że jesteś na innej planecie. Około 15 lat temu, Sharm el-Sheik był tylko małą osadą rybacką z około 100 mieszkańców, ale Egipcjanie zaczęli rozbudowywać ten turystyczny cel aż obecnie populacja ma 10 000 ludzi. Jest tam teraz miła promenada, kawiarnia hard rockowa, jedne z najnowocześniejszych szpitali w Egipcie i inne.

TABA

Malownicze miasteczko położone na pograniczu Egiptu, Izraela, Jordanii i Arabii Saudyjskiej w najdalej na północ wysuniętej części zatoki Aqaba, charakteryzuje się przede wszystkim niespotykanymi nigdzie na świecie cudownymi widokami. Piaszczysta plaża w Tabie, liczne bary, kafejki, restauracje, niewielkie zatoczki, laguny, wysepki, a nawet fiordy, kontrastują z majestatyczną surowością masywów górskich otaczających zatokę. Tylko stąd, z wybrzeża wypływają małe stateczki, którymi można dostać się na słynną skalistą Wyspę Faraonów wraz z jej nie mniej sławną Fortecą Salah El - Din, wybudowaną w XII wieku przez Krzyżowców jako schronienie dla pielgrzymów podążających z Jerozolimy w Kierunku Góry Synaj.

Również z Taby można wybrać się na wyprawę do Klasztoru Świętej Katarzyny (pieszo lub na wielbłądach), powstałego z inicjatywy rzymskiego imperatora Justyniana, położonego na wysokości 2285 m n.p.m., na wspomnianej już świętej Górze Synaj, w miejscu, gdzie przed wiekami Bóg przemówił do Mojżesza pod postacią płonącego krzewu. Przed milionami lat Synaj znajdował się pod powierzchnią oceanu, a powolna erozja skał wapiennych przyczyniła się do powstania intrygujących swą kolorystyką formacji skalnych Kolorowego Kanionu, będącego kolejną atrakcją regionu, idealną jako cel pieszej górskiej wycieczki.

Taba to bliskość różnorodnych kultur, dziewicze jeszcze pejzaże, ponad 20 znanych na całym świecie centrów nurkowych i zabarwione mistycyzmem zachody słońca nad zatoką Aqaba. Wakacyjna idylla bez granic.

MARSA EL ALAM

Miejscowość ta oddalona jest 260 km na południe od Hurghady Marsa el Alam to jedno z najbardziej dziewiczych miejsc wypoczynkowych w Egipcie. Baza noclegowa, przede wszystkim bogate hotele i apartamenty prywatne skupiona jest w morskich zatoczkach na północ od centralnej części Marsa el Alam.

Gorąco polecamy tę miejscowość miłośnikom eksplorowania podwodnego świata, bowiem ciepłe Morze Czerwone stanowi naturalne środowisko dla koralowców, organkowców i niesamowicie barwnej i urozmaiconej morskiej roślinności. W tej niewielkiej, typowo turystycznej miejscowości działają szkoły nurkowania, organizowane są również wyprawy płetwonurkowe, których celem jest poszukiwanie i zwiedzanie wraków statków (safari wrakowe).

Gorące plaże, roztańczone dyskoteki, pachnące regionalnymi smakołykami knajpki, zacienione promenady i kafejki o oryginalnym, niepowtarzalnym klimacie nieustannie kuszą i zachęcają turystów z całego świata. Marsa el Alam to doskonałe miejsce na urlop, bowiem każdy może zaplanować tu sobie wakacje według własnych potrzeb i upodobań, wykorzystując przy tym mnóstwo udogodnień oferowanych przez miejscowe hotele.

Odwiedzając kurort Marsa el Alam należy pamiętać, że cały czas jest to piękny i niezbadany, tajemniczy Egipt, dlatego warto wybrać się na wycieczki fakultatywne do pobliskich miejscowości np. Hurgady, El Quseir, El Gouny lub Safagi.

Wycieczki fakultatywne

Z miejscowości Hurghada 

Giftun

Wycieczka rozpoczyna się między około godziny 9 rano. Transfer do portu oraz wypożyczenie sprzętu (płetwy, rurka, maska). Jest to impreza typowa dla miłośników nurkowania. Podczas rejsu przewidziana jest godzinna przerwa na nurkowanie z możliwością obserwacji przepięknych raf koralowych oraz unikalnego świata podwodnego Morza Czerwonego. Turyści będą mieli możliwość spróbowania swoich sił w nurkowaniu (tj. nurkowanie z maską, płetwami i rurką). Na łodzi przewidziany jest lunch. W drodze powrotnej (w zależności od ilości czasu wolnego) przerwa na ponowne nurkowanie. Powrót o godzinie 16.00.

Aquascope

Wycieczka rozpoczyna się transferem do portu, skąd turyści wypłyną w morze na łodzi ze szklanym dnem. Łódź zanurza się na głębokość 4 m i dryfuje między przepięknymi rafami koralowymi dając możliwość podziwiania podwodnego życia. Wycieczka ta to dwie godziny niezapomnianych przeżyć.

Submarine

Jedna z najbardziej interesujących wycieczek łodzią podwodną, która zanurza się na głębokość ok. 18 metrów. Daje szansę bezpośredniego zobaczenia unikalnego i fantastycznie kolorowego podwodnego świata z przebogatą fauną i florą wraz z rafami koralowymi. Istnieje możliwość zrobienia zdjęć oraz nakręcenia ciekawego filmu. Czas trwania wycieczki - ok. 2 godzin.

Safari

Wycieczka jeepem w góry, zamieszkane przez Beduinów. Podróż trwa ok. godziny i wiedzie pustynną drogą do beduińskiej wioski, aby zaobserwować życie Beduinów, poczuć atmosferę i poznać prostotę ich życia. Przewidziana jest również przejażdżka na wielbłądach, a także lunch barbecue w promieniach zachodzącego słońca.

Safari na quadach

Taki sam program j.w., ale jedziemy na czterokołowych motorach.

Kair 1 dzień

Wycieczka rozpoczyna się we wczesnych godzinach rannych transferem do Kairu. Śniadanie w formie suchego prowiantu. W programie przewidziano zwiedzanie: Muzeum Egiptu, Wielkich Piramid i Sfinksa w Gizie, a później chwila czasu na odwiedzenie sklepów z papirusami, perfumami oraz złotem. Powrót do hotelu w późnych godzinach wieczornych. Cena: ok 90 USD

Kair 2 dni

Wycieczka rozpoczyna się we wczesnych godzinach rannych transferem do Kairu. Śniadanie w formie suchego prowiantu.

1 dzień: zwiedzanie Muzeum Egiptu, Wielkich Piramid i Sfinksa w Gizie. Obiad. Chwila czasu na odwiedzenie sklepów z papirusami, perfumami oraz złotem. Kolacja. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu.
2 dzień: po śniadaniu transfer do Sakkary - zwiedzanie pierwszej piramidy schodkowej. Po obiedzie - Kair: meczet alabastrowy oraz Stary Kair. Powrót do Hurghady w późnych godzinach wieczornych.

Kair był sercem Egiptu przez ponad 1000 lat i jest ilustracją głębokich podziałów istniejących w kraju. To w Kairze świat średniowieczny splata się ze współczesnym światem zachodnim w nieładzie glinianych lepianek i niebosiężnych nowoczesnych biurowców, błyszczących samochodów i wozów ciągniętych przez osły.

Kair to miasto starożytnych budowli, bogatych islamskich świątyń kopuł, minaretów i kolorowych wielkich bazarów, Przez słynnego historyka Herodota stolica Egiptu została nazwana „darem Nilu”. Zdumiewające zabytki przypominają, że starożytna cywilizacja rozwinęła się na tym terenie ponad 3500 tysiąca lat temu i kształtowała kultury wielu ludów i plemion.

Nikt tak naprawdę nie wie, ilu ludzi mieszka w Kairze. Szacunkowe obliczenia sugerują liczbę rzędu 12-16 mln, a same liczne tu slumsy i nielegalne obozowiska dają schronienie około 5 milionom ludzi. Potomkowie starożytnych Egipcjan stanowią 98% ogółu ludności, w tym Koptowie około 7%. Egipt zamieszkują również Nubijczycy i plemiona berberskie. Religią ogółu jest tu islam, tylko niewielki procent ludności to chrześcijanie (plemiona koptyjskie). Życie skupia się tu w delcie Nilu.

Kair islamski (nie bardziej islamski niż reszta miasta) jest starą średniowieczną dzielnicą. Wkraczając na jej obszar niemalże cofasz się w czasie sześć czy siedem wieków. Jest to najgęściej zaludniona część Egiptu i pewnie całego Bliskiego Wschodu. Dzielnice jak Darb al-Akmar są pełne małych uliczek, chałup z suszonej cegły, wędrownych sprzedawców jedzenia, kóz, wielbłądów i osłów. Na każdym kroku są tam meczety i świątynie, a powietrze wypełnia ostry zapach kurkumy i kminku, zwierząt i brudu.

Kilka interesujących obiektów w dzielnicy islamskiej to meczet Ibn Tuluna z IX w. - jeden  z największych meczetów na świecie, Mauzoleum Imama asz-Szafi - największy islamski grobowiec w Egipcie, w którym pochowano jednego z największych świętych islamu, i cytadela - budząca grozę średniowieczna forteca, która przez 700 lat była siedzibą egipskich władców. W obrębie cytadeli znajdują się trzy główne meczety i kilka muzeów.

Kair Koptyjski został pierwotnie zbudowany jako rzymskie miasteczko forteczne. Powstał o kilkaset lat wcześniej niż Kair islamski i był ostoją jednej z pierwszych na świecie wspólnot chrześcijańskich. Jest to jednak święte miejsce nie tylko dla zamieszkujących go koptyjskich chrześcijan, ale również dla żydów i muzułmanów. Cena ok 135 USD

Luxor 1 dzień

Wycieczka zaczyna się około 6.00 rano, jedziemy przez pustynię podziwiając piękne widoki, następnie wzdłuż dopływu Nilu gdzie mamy okazję zaobserwować codzienne życie rolników egipskich. Zwiedzamy w Luksorze Dolinę Królów, Kolosy Memnona, następnie przerwa na obiad w restauracji po czym udajemy sie do Świątyni w Karnaku. Tego dnia odwiedzimy również instytut papirusu oraz wytwórnię pieknych naczyń z alabastru. Cena: ok 85USD

Z miejscowości Sharm El Sheikh

Kair 1 dzień

Wyjazd do stolicy Egiptu w godzinach nocnych. Na miejscu zwiedzamy Muzeum Egipskie ze słynną kolekcją skarbów pochodzących z grobowca faraona Tutenchamona oraz jeden z siedmiu cudów świata - Wielkie iramidy w Gizie ze Sfinksem. Podczas przerwy lunch, a po lunchu czas wolny na największym targowisku Bliskiego Wschodu, bazarze Khan El Khalili. Powrót do Sharm późnym wieczorem.  Cena: ok 85 USD

Góra Mojżesza i klasztor św. Katarzyny (22.00-14.00) – nocna wyprawa (pieszo, możliwość pokonania części drogi na wielbłądach – ok. 20 USD) na Górę Synaj – 2285 m n.p.m., gdzie Mojżesz otrzymał od Boga tablice Dziesięciorga Przykazań. Powitanie niepowtarzalnego wschodu słońca i zejście zboczem góry do klasztoru św. Katarzyny, wzniesionego w ok. 530 r. p.n.e. Należy on do prawosławnego kościoła greckiego i mieści cenne zbiory: bizantyjskie mozaiki z VI w., zbiór ikon św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej. Cena – ok. 47 USD

Ras Mohamed lub Tiran

Całodniowe rejsy statkiem po Morzu Czerwonym. Podczas wycieczek kilkakrotnie będziemy zatrzymywać się na wybranych rafach koralowych i obserwować fascynujący podwodny świat morza.  Cena:  ok 44 USD

Petra 1 dzień

Przelot samolotem do Akaby w Jordanii. Następnie przejazd autokarem do wyrzeźbionego w skałach miasta Nabatejczyków. Po zwiedzaniu lunch i powrót do Sharm El Sheikh.
Cena ok 135USD

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR