INDIE

 •  Stolica: Nowe Delhi
 • Powierzchnia: 3 287 590 km2
 • Ludność: ok. 1 166 079 217 mieszkańców
 • Język: konkani, hindi, angielski
 • Waluta: rupia indyjska
 • Szczepienia zalecane: Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, Błonnica , tężec, polio, Dur brzuszny, Japońskie zapalenie mózgu
 • Wiza: wymagana
 • Lotniska: Delhi, Bombaj, Madras,
 • Czas lotu: 7h

Kiedy jechać

Indie są krajem zróżnicowanym klimatycznie. Kiedy na południu kraju zaczynamy doświadczać upalnych dni, na północy może zalegać jeszcze warstwa śniegu – warto więc  wziąć pod uwagę porę roku jak i cel wyjazdu. Najlepszy czas na wyjazd to okres od listopada do kwietnia (po monsunie). Szczyt turystyczny jest w Indiach w miesiącach od stycznia do kwietnia (mniejsze upały, sucho).

Regiony, ciekawe miejsca

Regiony

Goa – Region ten zachwyca wspaniałymi plażami, zabytkami oraz wioskami położonymi wśród pól ryżowych. Najpiękniejszą, spokojną i dość odosobnioną tam plażą jest plaża Majorda. Okolicę dzieli się na część północną i południową. W północnej znajduje się stolica regionu Panjim, oraz słynny fort Aguada, Calangute i Anjuna.
Assam – Leży we wschodniej cześci kraju, u stóp Himalajów. Assam charakteryzuje klimat tropikalny, wilgotny i zmienny. Warte zobaczeni w tej okolicy są starożytne Pragiyotishpur w mieście Guwahati nad rzeką Brahmaputrą. W Assamie są też dwa parki narodowe – P.N. Kaziranga oraz P.N. Manas.
Indie Północne - Są to tereny w większości górzyste sięgające gór Himalajów i Karakorum. Jest to region najwyżej położony oraz najlepiej nawodniony w Indiah.
Indie Centralne - Są to tereny w dużej mierze równinne i wyżynne oraz – częściowo – nizinne. W tej części kraju znajdują się też dwa z trzech najważniejszych zabytków w Indiach – Taj Mahal (świątynia miłości) w stanie Uttar Pradesh oraz zespół hinduistycznych świątyń Khajuraho w stanie Madhya Pradesh.
Lakkadiwy, Andamany i Nikobary – wyspy należące do Indii. Region jest popularny wśród turystów, choć infrastruktura nie jest tu zbyt dobrze rozwinięta. Wyspy odwiedzane są głównie przez amatorów egzotyki oraz przez fanów sportów wodnych, zwłaszcza nurków.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Bombaj, Bangalur, Kalkuta, Madras, Ahmadabad Najciekawsze atrakcje turystyczne: Chhatrapari Shivaji Terminus, Fatehpur Sikri (Miasto Wiktorii), Czerwony Fort w Agra, Górskie linie kolejowe w Indiach, Grobowiec Humayuna, Meheranqarh Fort w Jodhpur, Tiger Ranthambore National Park,
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Goa

Wycieczki fakultatywne

Perły Orientu – rano przejazd do Starego Goa. Zwiedzanie najsłynniejszych świątyń na wyspie: hinduistyczna świątynia Mahalsa z XVII w., barokowa bazylika Bom Jesus, gdzie pochowany jest święty Franciszek Ksawery, patron misjonarzy, katedra Se – największy kościół chrześcijański w południowej Azji. Spacer pod słynnym Łukiem Namiestnikowskim do przystani; zaokrętowanie na łodzi, rejs rzeką Mandovi do Panadżi, w czasie rejsu lunch. Spacer po centrum Pandżi, stolicy Goa. Cena – ok. 50 USD.

Słonie i wodospady – wyjazd wcześnie rano. Przejazd do malowniczej wioski Shanti w rezerwacie przyrody Bhagwan. Rewelacja dla miłośników natury! Śniadanie. Przejażdżka na słoniach do świątyni Śiwy. Wspólna zabawa, kąpiel ze słoniami. Przejazd do Collem na granicy rezerwatu przyrody Bhagwan. Safari w jeepach do wodospadów Dudhsagar. Pełna egzotyka, wspaniała przygoda w fantastycznej scenerii dżungli. Po drodze można zobaczyć obrazki z codziennego życia mieszkańców, np. pranie w strumieniu. Krótki trekking do wodospadów. Czas na relaks.
Cena – ok. 150 USD .

Krokodyle i przyprawy – wyprawa łodziami rzeką Zuari w poszukiwaniu krokodyli. Przepiękne mangrowe lasy, możliwość podziwiania wspaniałej przyrody. Po rejsie przejazd do ogrodu przypraw. Powitanie w tradycyjny indyjski sposób, następnie zwiedzanie farmy z doświadczonym przewodnikiem. Niepowtarzalna okazja zobaczenia plantacji egzotycznych przypraw, ziół i owoców, a także ich zastosowania w medycynie ajurwedyjskiej. Możliwość zakupu przypraw, ziół i preparatów.   Cena – ok. 55 USD.
Hampi – miejsce uważane za jedno z największych zabytków świata, wpisane na Listę UNESCO, to rozrzucone na wielkiej przestrzeni ruiny upadłego Imperium Widźajanagar. Portugalczycy twierdzili, że miasto było większe i potężniejsze od ówczesnego Rzymu. Miasto o powierzchni 26 km² leży pośród skał i kamieni nad rzeką Tangabhadra. Zwiedzanie: świątynia Vittali z XIII w., świątynia Wirupakszy z XIV w., stajnie słoni, Lotys Mahal oraz wiele innych zabytków z XII i XIII w.  Cena – ok. 250 USD

Gokarna – fantastyczna wyprawa na południe Indii, wizyta w świątyniach Gokarny: Ganeszy, Parwati, Śiwy, wizyta w Murudeszwar, gdzie wznosi się największy posąg Śiwy na świecie. Wizyta na plaży OM – plaży w kształcie świętego hinduskiego znaku.  Cena – ok. 155 USD.

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR