KENIA

  • Stolica:
  • Powierzchnia : 582650 km²
  • Ludność: 37953840  mieszkańców
  • Język: suahili, angielski
  • Waluta: szyling kenijski
  • Szczepienia:  Brak obowiązkowych szczepień, zalecane: przeciwko żółtej febrze, żółtaczce zakaźnej, błonicy, tężcowi oraz polio, oraz profilaktyka antymalaryczna.
  • Wiza: obowiązkowa, można wyrobić na lotnisku, koszt 50 USD/os, wymagany paszport ważny min. 6 m-cy
  • Lotniska: Nairobi, Mombasa
  • Czas lotu: 10 h

Kiedy jechać

Kenijski klimat jest dość przyjemny, typowo równikowy, czyli gorący i wilgotny, z dwiema porami deszczowymi. Główna w kwietniu i maju, mniej intensywna w okolicach października, z niewielkimi opadami w listopadzie. Jeśli zatem chcemy uniknąć deszczu, wybierzmy się do Kenii poza tymi miesiącami. Poza tym klimat kenijski jest raczej niezmienny - ciepło i słońce dominują tam przez cały niemal rok. Warto pamiętać, że o ile na wybrzeżu gorąco jest cały czas, na płaskowyżu nocą może być chłodno. Dzień trwa przez cały rok mniej więcej od 6:00 do 18:30. 

Regiony, ciekawe miejsca

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Kenii jest jej dzika przyroda. Nazwa parku Masai Mara znana jest niemal wszystkim miłośnikom filmów przyrodniczych. Poza nim są jeszcze w tym kraju między innymi Tsavo West i Tsavo East - największe parki tego kraju. Czegóż nie ma w parkach Kenii - zebry, żyrafy, słonie, bawoły, wiele gatunków gazeli i antylop, lwy, nosorożce białe i czarne, lamparty, warany, kameleony, małpy, mangusty, a tam, gdzie jest woda także hipopotamy i krokodyle. Atrakcyjność kenijskich parków zwiększa fakt, że po latach zakazów polowań zwierzęta zupełnie oduczyły się strachu przed człowiekiem i podchodzą bardzo blisko samochodów. Lwy na przykład pozwalają podjechać do siebie na odległość kilku metrów. Parki narodowe Kenii zwiedza się z przewodnikiem, który postara się o jak najatrakcyjniejszy i jak najbezpieczniejszy przebieg safari. Dzięki tym ludziom, a także zachowywaniu elementarnych zasad bezpieczeństwa, takich jak niewychodzenie z pojazdów fotosafari w Kenii jest stosunkowo bezpieczną rozrywką.

Kenia to także wulkaniczne masywy z najwyższą Mount Kenia na czele. Jej masyw leży w obrębie Wielkiego Rowu Wschodniego - malowniczej struktury tektonicznej. Na zachodzie Kenii leży część olbrzymiego Jeziora Wiktorii - trzeba przyznać, że tamtejsze widoki także zapierają dech w piersiach.

Plażowiczom powinny przypaść do gustu okolice Mombasy. Tamtejsze plaże i kurorty powinny zadowolić nawet najbardziej wybrednych turystów. Coś dla siebie znajda tam także nurkowie. Rafy koralowe u wybrzeży Kenii zapewniają mnóstwo bajecznie kolorowych widoków i możliwość obserwacji nieprzeliczonych gatunków egzotycznych ryb.

Łodziami dhow - tradycyjnym środkiem komunikacji tutejszych rybaków można się także wybrać na obserwowanie delfinów. Sporo tych inteligentnych ssaków żyje u wybrzeży Kenii, są one zazwyczaj ufne i raczej nie boją się łodzi, więc można sobie urządzić na takiej wycieczce wodne fotosafari.

Ciekawe mogą być wizyty w masajskich wioskach. W wielu z nich do tej pory praktykuje się tradycyjne obyczaje. Część Masajów daje pokazy dawnych tańców i rytuałów. Takie zetknięcie z tak odmienną kulturą może być ciekawym przeżyciem.

Wycieczki fakultatywne

Mombasa City Tour –  wycieczka do Mombasy, drugiego co do wielkości miasta w Kenii. Tu przenikają się kultury arabska, afrykańska, indyjska i europejska. Spacer przez targ owocowo-warzywny i zakamarki Starego Miasta. Zobaczymy również imponujący Fort Jesus, twierdzę wybudowaną w XVI w. przez Portugalczyków. Przejazd na Moi Avenue, by obejrzeć wizytówkę miasta: potężne ciosy słoniowe. Wizyta w fabryce Akamba, gdzie można zobaczyć wyrób różnych przedmiotów z drewna i kupić pamiątki.
Cena – 45 USD.

Swahili Blue – rejs na lagunę i wyspę Wasini – wyprawa na południowe wybrzeże Kenii. Trasa biegnie pośród kokosowych lasów i leniwych wiosek. Tradycyjne łodzie typu Dhow zabiorą nas w rejs po Oceanie Indyjskim, przy dobrej widoczności można będzie dostrzec wybrzeże Tanzanii. Postój na kąpiel i snorkeling. Po południu dotrzemy na wyspę Wasini, gdzie w egzotycznej restauracji będzie czekać prawdziwa piracka uczta z owoców morza. Czas na zwiedzanie jedynej wioski na wyspie Wasini i spacer po „lesie koralowych rzeźb”. W drodze powrotnej postój przy słynnej jaskini Shimoni, gdzie w dawnych czasach przetrzymywano niewolników.
Cena – 120 USD (all inclusive).

Kinazini – rejs tradycyjną łodzią Dhow. Wypłynięcie z wioski rybackiej Bodo w kierunku wyspy Funzi, gdzie można podziwiać lasy namorzynowe. Na wyspie będzie okazja podejrzeć życie codzienne wioski Shirazi, toczące się niezmiennym rytmem od kilkuset lat. Wizyta w szkole, w prywatnych domach i na targu. Następnie przepłynięcie na płyciznę otoczoną ciepłymi wodami Oceanu Indyjskiego i czas na kąpiel. Dalej trasa prowadzi na wyspę Kinazini, gdzie czekać będzie wspaniała uczta z owoców morza. Po obiedzie rejs tradycyjnymi kajakami po rzece Ramii, aby odkryć unikalny ekosystem chroniony przez las namorzynowy. Będzie to także okazja do zobaczenia krokodyli i wielu gatunków ptaków.
Cena – ok. 105 USD (zawiera obiad).

Safari – w każdym z nas drzemie prawdziwy myśliwy! Dlatego będąc w Kenii, należy obowiązkowo wybrać się na safari. Emocjonujące wyprawy zadowolą najbardziej wymagających łowców przygód. Malownicze parki krajobrazowe: Masai Mara, Tsavo East i Tsavo West, Amboseli – w każdym z nich zachwyca coś zupełnie innego, ale wszystkie gwarantują niezapomniane przeżycia, wspaniałe pejzaże, dziką przyrodę na wyciągnięcie ręki oraz wszechobecną egzotykę. Na południu Kenii, u podnóża Kilimandżaro, na równinie, która była kiedyś dnem jeziora, znajduje się park Amboseli. Absolutnymi władcami tej krainy są: słoń, lampart, bawół, lew, hiena, zebra, gazela. Tsavo, największy park narodowy Kenii, dzieli się na dwa obszary: Tsavo West i Tsavo East. Tu właśnie żyją czerwone słonie. Tu także można przeżyć naprawdę niezapomnianą przygodę, oglądając żyrafy, zebry, lwy, bawoły, pawiany i antylopy.
Niewyobrażalne widoki czekają również w parku Masai Mara, gdzie ma miejsce wielka migracja zwierząt. Żyje tu kilka gatunków antylop oraz żyrafy, bawoły, gepardy, hipopotamy, hieny, szakale, gazele, zebry, strusie, gnu i krokodyle! Adrenalinę podnosi podglądanie polujących lwów. Kenia to również nie lada gratka dla ornitologów. W samym parku Masai Mara żyje ponad 400 gatunków ptaków!Noclegi w komfortowych lodżach.
Tsavo East: 1-dniowe safari – wczesne śniadanie i przejazd mini-busem z podnoszonym dachem do wschodniej części parku narodowego Tsavo. Po wjeździe do parku – safari. Około południa obiad w Voi Safari Lodge i kolejne safari. Park Tsavo East jest ostoją czerwonych słoni, których nazwa pochodzi od czerwonej ziemi, którą często się osypują.
Cena – ok. 210 USD  (obejmuje wstępy do parków).

Tsavo East i Taita Hills: 2-dniowe safari – wczesne śniadanie i przejazd mini-busem z podnoszonym dachem do wschodniej części parku narodowego Tsavo. Po wjeździe do parku – safari. Około południa obiad w Voi Safari Lodge. Przejazd do rezerwatu Taita Hills. Po południu polowanie z aparatem na zwierzęta. Kolacja i nocleg w Saltlick Lodge. Wczesnym rankiem wyjazd na safari w rezerwacie. Śniadanie i kolejne safari.
Cena – ok. 385 USD (obejmuje wstępy do parków).

Masai Mara: 3-dniowe safari samolotem – wylot Blue Sky Aviation do rezerwatu Masai Mara. Transfer do Campu/Lodge, obiad, popołudniowe safari w parku narodowym. Kolacja i nocleg. Wcześnie rano safari, śniadanie, wyjazd na kolejne safari. Obiad i popołudniowe safari, powrót na kolację i nocleg. Wcześnie rano wyjazd na bezkrwawe polowanie, powrót na śniadanie i kolejne safari. Po obiedzie transfer na lotnisko, przelot na wybrzeże Mombasy.
Cena – ok. 855 USD (obejmuje wstępy do parków).

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR