KORFU

  • Stolica: miasto Korfu (Kerkira)
  • Powierzchnia: 580 km2  
  • Ludność: 113 000
  • Język: grecki, porozumiemy się przede wszystkim w językach: angielskim i niemieckim
  • Waluta: Euro (EUR)
  • Szczepienia: Brak obowiązkowych szczepień
  • Wiza: Niepotrzebna. Dowód osobisty lub paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu.
  • Główne lotniska turystyczne: Korfu (3 km na południe od miasta Korfu)
  • Czas lotu: ok. 2 h 15 min

Kiedy jechać

Korfu słynie z łagodnego klimatu. Sezon turystyczny trwa tutaj od kwietnia do października. W tym czasie temperatura sprzyja zarówno plażowaniu jak i kąpielom morskim. Od połowy października do końca marca często pada deszcz. Warto zobaczyć Korfu wiosną, kiedy rozkwita intensywna roślinność. Temperatury umiarkowane i dość względna wilgotność to klimat, który znajdzie się w najdalej wysuniętym północnym miejscu wyspy. Niestety deszcz spotkamy tam od połowy października do końca marca. W tym też czasie nie wiele jest ofert wyjazdu. Dopiero od maja do października, zaczyna się tak naprawdę sezon turystyczny. Szczytem sezonu są oczywiście miesiące letnie, a temperatura wody oscyluje wówczas w okolicach 23-26 C. Miesiące letnie są doskonałym czasem dla turystów szukających miejsca na opalanie i wygrzewanie się na słońcu. Jeżeli chodzi o najlepszy czas na Korfu względem wycieczek pieszych, czy też innego rodzaju aktywność, to należy wybrać początek jak i koniec sezonu letniego, gdzie temperatury są w granicach 26-28 C.

Regiony, ciekawe miejsca

Spośród wysp Archipelagu Jońskiego właśnie Korfu jest największą i najbardziej wyróżniającą się swoim kształtem - długiego buta, wyspą, którą oblewają wody Morza Adriatyckiego i Jońskiego. To najbardziej zielona wyspa spośród wszystkich wysp greckich. Są tu piaszczyste, jak i kamieniste plaże, może się poszczycić różnorodnością flory, coraz częściej biolodzy zachwycają się jej bogactwem. Można tutaj także zobaczyć 50 gatunków orchidei.

Zamiennie używa się kilku nazw wyspy od Korfu poprzez Kerkera, Kerkyra. Korfu to brama wjazdowa dla Europy, a od niemal wieku znana jako atrakcyjny kurort. To wspaniałe miejsce dla turystów, o prawie każdej porze roku. Na północy znajdują się góry, które wspaniale wpisują się w liczne zatoczki. Natomiast w części południowej i środkowej znajdują się wyżyny poprzecinane dolinami, gdzie rośnie ponad 4 mln drzew oliwnych.

KORFU (KERKIRA)

40-tysięczna stolica wyspy, położona między dwoma zatokami w połowie wschodniego wybrzeża Korfu. Należy do najładniejszych i najelegantszych miast greckich. Jego architektura jest najlepszym świadectwem wyjątkowej historii wyspy, która nigdy nie znalazła się pod panowaniem tureckim, za to przez prawie 500 lat należała do Wenecji, przez pół wieku do Wielkiej Brytanii, by w końcu wejść w skład Grecji. Stanowi ciekawą mieszankę architektury obronnej, włoskiego budownictwa i francuskiej urbanistyki oraz angielskich ogrodów, parków i innych terenów zielonych. Od południa Stare Miasto przechodzi w Nowe – tętniący życiem ośrodek handlowy i administracyjny z pięknymi ogrodami i angielskimi rezydencjami.

LEFKIMMI

Tradycyjna grecka miejscowość oddalona od turystycznych szlaków, położona na wschodnim wybrzeżu wyspy. Jest to drugie pod względem wielkości miasto na Korfu, stanowiące centrum południowej części wyspy, a także przystań promów łączących Korfu z Igoumenitsą. Przy wąskich kamiennych uliczkach otoczonych malowniczymi domkami ulokowały się liczne kawiarnie i restauracje oferujące miejscowe specjały. Można tu podziwiać przykłady ciekawej architektury, m.in. dwa przepiękne kościoły - Agios Theodoros, wzniesiony na pagórku, oraz Agios Arsenios, zwieńczony wielką pomarańczową kopułą. Warto wybrać się na południe do pobliskiego Kavos, znanego z pięknej plaży, bogatego życia nocnego oraz wielu rozrywek takich jak skoki na bungee, gokarty, sporty wodne.

ACHARAVI

Mała wioska wakacyjna położona na pięknym i bogatym w zieleń północnym wybrzeżu Korfu. Słynie z 8-kilometrowej, łagodnie opadającej do morza plaży, która pokryta jest piaskiem i żwirem. Do Acharavi przybywają osoby szukające spokojnych, cichych miejsc oraz chcące wejść na górę Pantokrator mniej uczęszczanym szlakiem. Pagórkowate tereny i sielankowa okolica zachęcają do długich spacerów i wędrówek.

AGIOS GEORGIOS

Miejscowość wypoczynkowa na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy, ok. 30 km od miasta Korfu. Położona w malowniczej zatoce z piaszczystą plażą otoczoną skalistymi klifami. Plaża w 2004 roku została nagrodzona prestiżową nagrodą Błękitnej Flagi. W sezonie dostępne są tu różnorodne sporty wodne, działa również klub nurkowy. Miejscowość kameralna, dla osób szukających spokoju i ciszy, z dala od tłoku i bogatych rozrywek nocnych.

LIAPADES

Nadmorska kolonia na zachodnim wybrzeżu. Właściwie Liapades leży w odległości 1 km od morza i jest pozbawione widoku na zatokę, pociętą skalnymi przylądkami na kilka mniejszych części. W skalistym wybrzeżu trafi ają się zaciszne zatoczki i małe piaszczyste plaże, często dostępne tylko od strony morza. Całe wybrzeże tonie w zieleni, a w głębi lądu na kilkaset metrów piętrzą się górskie stoki. Aż po sam brzeg, do Liapades Beach, ciągnie się dzielnica letniskowa z luźną zabudową. Wyjątkową urodą wyróżnia się mały placyk w centrum miejscowości, otoczony ogródkami pięciu kawiarni i sygnaturką wiejskiego kościoła.

AGIOS GEORGIOS ARGIRADES

Mała, kameralna miejscowość na południu wyspy. Od Agios Georgios przez ponad 7 km ciągnie się pusta plaża, jedna z najpiękniejszych na Korfu, do której nie dotarły jeszcze rzędy leżaków i parasoli. Spotyka się tu więcej amatorów długich pieszych wędrówek i joggingu niż leniwego opalania się na złotym piasku. Szeroką plażę otacza pas wysokich wydm, a w tle zamiast typowych dla Korfu zalesionych wzgórz rozciąga się sucha, podobna do stepu równina, otaczająca duże jezioro Korission. Sama miejscowość pozbawiona jest wyraźnego centrum i ma raczej charakter zaplecza plaży, rozciągniętego na przestrzeni prawie 3 km.

DASSIA

Niewielka miejscowość wypoczynkowa na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. W centrum znajdują się sklepy z pamiątkami, supermarkety, kawiarnie, tawerny, restauracje, bary i dyskoteki. Do oddalonego o około 10 km miasta Korfu kursuje autobus liniowy. Podobnie jak na całej wyspie, plaża jest tu raczej wąska, ale z miękkim, złocistym piaskiem, błękitną, czystą wodą i szeroką ofertą sportów wodnych.

AGIOS IOANNIS PERISTERON

W miejscowości położonej 15 km na południe od miasta Korfu znajduje się przytulna plaża z pięknym widokiem na stały ląd grecki z rozciągającym się po horyzont pasmem gór Epir. Transfer z lotniska w Korfu do hoteli w Agios Ioannis Peristeron - około 60 minut.

IPSOS

Jedna z najpopularniejszych miejscowości wczasowych na Korfu leży przy długiej, piaszczystej plaży. Ta dawna osada rybacka z biegiem czasu stała się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych nadmorskich ośrodków wczasowych. Obecnie kurort oferuje szeroki wybór sportów wodnych przy pięknej, zagospodarowanej plaży, wspaniałą kuchnię w tutejszych barach i restauracjach oraz zróżnicowany standard zakwaterowania. Tętniący życiem kurort słynie z bogatego życia nocnego z mnóstwem klubów, dyskotek i barów.

Wycieczki fakultatywne

Miasto Korfu półdniowa wycieczka do stolicy wyspy, która z pewnością zaskoczy każdego turystę ciekawą mieszanką architektoniczno-kulturową. Spacerując wąskimi uliczkami miasta, trudno uwierzyć, że jest się w Grecji. Spacer po starym mieście: stara i nowa forteca, katedra św. Teodory, ratusz. Czas wolny na zakupy lub odpoczynek pod arkadami na placu Spianada. Korfu zostało odnowione z okazji spotkania przywódców Unii Europejskiej w 1994 r. i obecnie należy do najbardziej eleganckich miast na greckich wyspach. Cena – ok. 25 EUR.

Dookoła wyspy – całodniowa wycieczka do najpiękniejszych i najciekawszych zakątków wyspy. Przejazd do Gastouri, gdzie znajduje się wspaniały pałac Achilion. Dawna letnia rezydencja Sissi, cesarzowej Austrii, słynie z pięknych ogrodów z imponującą kolekcją rzeźb przedstawiających greckich bogów, mędrców i bohaterów. Dalej trasa wiedzie na północno-zachodnie wybrzeże wyspy, do jej najpiękniejszej „pięciopalczastej” zatoki Paleokastritsa. Tu, na jednym ze wzgórz, znajduje się najważniejszy na Korfu klasztor – Moni Theotokou i przyklasztorne muzeum ikon. Czas wolny na kąpiel w uroczych zatoczkach lub lunch. Przejazd do Bella Vista – punktu widokowego, skąd roztacza się wspaniały widok na zachodnie wybrzeże. W drodze powrotnej degustacja likierów z kumkwatu. Cena – ok. 39 EUR (nie zawiera biletu wstępu do pałacu Achilion: ok. 4 EUR).

Rejs na Rajską Plażę – całodniowa, wspaniała wakacyjna wycieczka: słońce, morski wiatr, orzeźwiająca kąpiel i niesamowite widoki zachodniego wybrzeża. Przejazd do przepięknej krajobrazowo zatoki Paleokastritsa i przepłynięcie łodzią ze szklanym dnem na Rajską Plażę, która jest dostępna tylko od strony morza. Czas na relaks. Lunch: mięso z grilla, sałatki, owoce, napoje i lokalne wino. Cena – ok. 39 EUR. 

Rejs na Paksos – Antipaksos – całodniowy rejs. Zgodnie z greckim mitem Paksos stworzył bóg morza Posejdon, odłupując trójzębem kraniec Korfu. Wypływamy z miejscowości Benites, podziwiając piękne krajobrazy i podpływamy do Błękitnych Grot ukrytych pod dzikimi klifami zachodniego wybrzeża. Wyspa Paksos oczarowuje zielenią, spokojem i uroczym portem Gajos. Dziewicza wyspa Antipaksos porównywana jest do karaibskich krajobrazów. Gratka dla miłośników piaszczystych plaż i krystalicznie przejrzystej wody. Cena – ok. 39 EUR.

Albania – całodniowa wycieczka i wspaniała okazja, aby odwiedzić ten wciąż tajemniczy kraj. Zaokrętowanie na statek w porcie Korfu i rejs do Sarandy. Przejazd autokarem do antycznego miasta Butrini wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie: antyczny teatr, łaźnie rzymskie i pozostałości świątyń. Przejazd nad jeziorem, które słynie z hodowli małży. Lunch i czas wolny w mieście Saranda. Cena – ok. 70 EUR (zawiera koszt wizy: 10 EUR, lunch – napoje płatne dodatkowo i bilety wstępu, wymagany paszport lub dowód osobisty).

Śladami Ali Paszy – całodniowa wyprawa na spotkanie z nieznaną kulturą regionu Ioanina w Grecji kontynentalnej i barwną postacią Ali Paszy, który próbował stworzyć państwo albańsko-epirskie. Wizyta w domu „Lwa z Ioaniny”, miejscu, gdzie został zgładzony. i przy jego grobie. Zwiedzanie: port Ioanina nad wielkim jeziorem, meczet Aslan z regionalnym muzeum, fortyfikacje Kale i kościół z czasów bizantyjskich. Rejs łodzią po jeziorze na wyspę Ali Paszy, gdzie znajduje się niewielki kościółek z przepięknymi freskami. Czas na zakupy w Ioaninie. słynnej z pięknych wyrobów ze srebra. Cena – ok. 50 EUR (nie zawiera biletów wstępu: ok. 10 EUR).

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR