KRETA

  • Stolica: Heraklion
  • Powierzchnia :  8336 km²
  • Ludność: 630056  mieszkańców
  • Język: Grecki
  • Waluta: Euro
  • Szczepienia:  Brak obowiązkowych szczepień
  • Wiza: nie jest wymagana
  • Lotniska: Heraklion, Chania
  • Czas lotu: 3 h

Kiedy jechać

Największe upały przypadają na szczyt sezonu turystycznego, czyli od końca czerwca do końca sierpnia. Ciepło i słonecznie jest również na początku czerwca i we wrześniu. Jesienią, choć słońce nie świeci tak mocno jak latem, morze jest nierzadko cieplejsze od powietrza, a kolory subtelniejsze niż w innych porach roku. Najchłodniej jest od grudnia do marca.

Regiony, ciekawe miejsca

Największe atrakcje turystyczne to ruiny pałaców minojskich w Knossos- odkryte w 1899 r. przez Artura Evansa, rozległe ruiny pałacu pochodzącego z okresu  2000-1400 p.n.e., zwanego pałacem Minosa lub labiryntem kreteńskim.
Fajstos, pozostałości archeologiczne w Gortynie, fortyfikacje wzniesione przez Wenecjan w Rethymnonie i Spinalona, wąwóz Samaria – uchodzi za najdłuższy wąwóz Europy ( 18 km).

Wycieczki fakultatywne

Chania – Wąwóz Therisso – otoczona zboczami górskimi, leżąca nad błękitnym morzem Chania jest jednym z najbardziej urzekających miast Krety. Swoim niepowtarzalnym klimatem przyciąga od lat wielu turystów z całego świata. Ma bogatą historię oraz wspaniałe zabytki z różnych epok. Urokliwa, tętniąca życiem starówka to wspaniałe miejsce na spacery między ocalałymi fragmentami murów miejskich. Dodatkową atrakcją wycieczki jest przejazd malowniczą trasą wąwozu Therisso, uznanego za jeden z najpiękniejszych na wyspie. Cena – ok. 28 EUR.

Knossos i Heraklion – wizyta w labiryncie – wyprawa dla miłośników historii starożytnej. Zwiedzanie najważniejszych pozostałości po Krecie Minojskiej: ruin pałacu w Knossos, który prawdopodobnie był mitycznym labiryntem. Gdy w 1900 r. sir Arthur Evans rozpoczął prace wykopaliskowe na terenie Knossos, wiele ukrytych od wieków skarbów przeszłości ujrzało światło dzienne. Knossos okazało się sercem cywilizacji minojskiej, pierwszej cywilizacji Europy. Ponad sto lat temu miejsce to znane było jedynie z mitologii. To tu mieszkać miał legendarny król Minos, tutaj, wśród tajemniczych korytarzy labiryntu, zamknięty miał być pożerający ludzi Minotaur. Po zwiedzaniu pałacu przejazd do Heraklionu – stolicy wyspy, czas wolny na spacer i zakupy lub fakultatywnie: zwiedzanie muzeum archeologicznego, z największą na świecie kolekcją eksponatów z czasów minojskich. Cena – ok. 46 EUR 
Santorini – wyspa z greckiej baśni – wycieczka statkiem na jedną z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych wysp greckich. Mówi się, że 80% greckich pocztówek pokazuje widoki z Santorini, co najlepiej świadczy o uroku tej wyspy; przyklejone do zboczy białe domki, kaplice z niebieskimi kopułami, tarasy pełne kwiatów i leniwie wygrzewających się kotów, widoki zapierające dech w piersiach i jedne z najwspanialszych zachodów słońca to tylko część przeżyć, jakich dostarcza wyspa-wulkan. Wcześnie rano wypłynięcie z Heraklionu w stronę archipelagu Cyklad i kilkugodzinny rejs do portu Athinios na Santorini. Przejazd do Oia, miasteczka artystów – uważanego za najpiękniejsze na wyspie. Czas wolny. Przejazd do obecnej stolicy wyspy – Thiry. Wspólny spacer i czas wolny na zakupy w licznych miejscowych sklepikach. Wycieczka wywiera ogromne wrażenie dzięki pięknym i odmiennym krajobrazom. Wycieczka całodzienna, powrót na Kretę w godzinach wieczornych. Cena – ok. 143 EUR.

Wąwóz Samaria – propozycja dla miłośników przyrody i pieszych wędrówek – wyprawa przez najdłuższy wąwóz w Europie – ok. 18 km, w Parku Narodowym w Górach Białych (Lefka Ori). Występuje tu ponad 450 gatunków roślin i wiele zwierząt m.in. dzikie kozice kri-kri. Wyjazd wcześnie rano w kierunku płaskowyżu Omfalos na wysokość ok. 1100 metrów. Zejście do wąwozu. Pierwszy etap wędrówki to pokonanie Ksiloskala – kamiennych stopni wykutych w zboczu porośniętym cyprysami. Przejście ok. 4 km – po drodze pierwszy z kilku kościółków w wąwozie – Agios Nikolaos. Im dalej, tym wyżej wznoszą się ściany wąwozu – w granicach 8-9 km wąwóz jest typowym kanionem, który w najwęższym miejscu ma szerokość zaledwie ok. 3 m. Są to tzw. Sideroportes – Żelazne Wrota. Po wyjściu z wąwozu trasa prowadzi przez starą, opuszczoną wioskę Agia Roumeli do nowej Agia Roumeli – miasteczka na południowym wybrzeżu Krety. Rejs statkiem do Chora Sfakion, transfer do hoteli autobusem.  Cena – ok. 35 EUR

Elafonisi – maleńka wysepka leżąca w głębi zatoki o tej samej nazwie uchodzi za jedną z najpiękniejszych na Krecie. Oddzielona od lądu bardzo płytkim morzem, można na nią dotrzeć, idąc po piaszczystym dnie. Szerokie plaże wokół Elafonisi przyciągają złocistym piaskiem i bardzo czystą wodą. Kierując się na południe szlakiem kreteńskich wiosek Enneachoria, zobaczymy ukrytą w znanej od czasów neolitu grocie kapliczkę Agia Sofia i występujące tam stalaktyty i stalagmity. Niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością wizyta w kamiennym, wzniesionym na stromym, skalistym cyplu klasztorze Matki Boskiej od Złotych Stopni (Moni Chryssoskalitissa). Cena – 35 EUR.

Gramvousa – wyprawa w jedno z najbardziej oszałamiających miejsc na Krecie, która mogłaby nosić tytuł „z wizytą w raju”… Trasa wycieczki biegnie wzdłuż północnego wybrzeża, do portu Kissamos, skąd rozpoczyna się rejs po bajecznej zatoce. Po godzinnym rejsie przybycie na Imeri Gramvousa. Wysepka jest niezamieszkała, z nienaruszoną przyrodą i jest naturalnym rezerwatem dla wielu gatunków ptaków. Kąpiel w zatoce i zwiedzanie ruin położonej na 137 m wzgórzu fortecy weneckiej z XVI w., skąd roztaczają się cudne widoki na zatokę Balos. Zaledwie 15 minut rejsu statkiem dzieli wyspę od malowniczej laguny Balos, gdzie na odwiedzających czeka krystalicznie czysta woda, złocisty piasek i wspaniały relaks. Cena – ok. 46 EUR.

Spinalonga i Aghios Nikolaos – krajobrazy Krety Wschodniej – przejazd przez niezwykle malownicze krajobrazy wschodniej części wyspy, która słynie z niezwykłych widoków na przepiękną zatokę Mirabello, zatopionego starożytnego portu Olous i miasta Aghios Nikolaos. Rejs na wysepkę Spinalonga, zwiedzanie imponującej twierdzy wzniesionej przez Bizantyjczyków, którą później, w obawie przez Turkami, rozbudowali Wenecjanie. W czasach okupacji tureckiej wysepka stała się schronieniem przemytników, potem była tu kolonia trędowatych. Dzięki pomocy UNESCO miasteczko jest obecnie udostępnione zwiedzającym. Po zwiedzaniu statek cumuje w spokojniej zatoczce przy małej, dzikiej plaży. Czas na kąpiel i lunch, który przygotowuje załoga statku: mięso z grilla i sałatka grecka. Po powrocie na ląd zapraszamy na spacer po uroczym i romantycznym Aghios Nikolaos, słynącym z „bezdennego” jeziora Voulismeni.  Cena – ok. 55 EUR

Obyczaje i tradycja prawdziwej Krety – wioski kreteńskie – wizyta w pięknych wioskach położonych w samym sercu wyspy, na szlaku licznych winnic i gajów oliwnych. W Archanes, Myrtii, Thrapsano, Vathipetro oraz Pezie życie toczy się według starych tradycji, w lokalnych tawernach filozofuje się o życiu, historii, a Kreteńczycy odsłaniają przed przyjezdnymi kawałek greckiej duszy. Dodatkową atrakcją jest zwiedzanie muzeum Nikosa Kazantzakisa, jednego z najwybitniejszych greckich pisarzy. Wrażenia z wycieczki uzupełnią zdjęcia masywu górskiego Jouchtas, który rozciąga się na zachód od wioski Archanes. Cena – ok. 40 EUR.

Płaskowyż Lassithi i grota Psychro – fascynujący zakątek wschodniej Krety, rzadko odwiedzany przez turystów. Tutaj, w jednej z jaskiń miał się narodzić „ojciec bogów i ludzi” Zeus. Poza typowo turystycznymi miejscowościami na wybrzeżu, w głębi górzystego lądu życie jakby stanęło w miejscu. Mieszkańcy żyją tu tak, jak przed kilkudziesięciu laty i widok wieśniaków na osłach czy leniwie przesiadujących w kafenionach nie należy do rzadkości. Dodatkową atrakcją będzie wizyta w Eco Parku, gdzie zapoznamy się z kreteńskim folklorem. W programie przerwa na wizytę w grocie Zeusa.  Cena – ok. 35 EUR

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR