KUBA

 • Stolica: Hawana
 • Powierzchnia: 110 860 km²
 • Ludność: ok. 11 424 000 mieszkańców
 • Język: hiszpański
 • Waluta: peso kubańskie
 • Szczepienia: nie są wymagane
 • Wiza: jest wymagana
 • Lotniska: Hawana, Santiago
 • Czas lotu: 12,5 h

Kiedy jechać

Na Kubie pogoda odpowiednia dla turystów utrzymuje się przez cały rok. Średnia roczna temperatura jest wysoka, co sprzyja odwiedzaniu tego kraju o każdej porze. Należy jednak pamiętać, że jesień jest dla wyspy okresem występowania cyklonów, co może wpłynąć negatywnie na pobyt wypoczynkowy. Nie zaleca się zatem odbywać podróży w okresie jesiennym, mimo że Kuba i wtedy jest piękna.

Regiony, ciekawe miejsca

Regiony

Santiago de Cuba - położone jest we wschodniej części wyspy i jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Znajduje się ona nad Morzem Karaibskim i jest otoczona górami. Miasto założone zostało w 1514 r. przez Diego Velasqueza. Dla hiszpańskich konkwistadorów stanowiło ono bazę wypadową do dokonywania dalszych podbojów Meksyku, Ameryki Środkowej i Południowej. Santiago de Cuba w 1522 r. otrzymało prawa miejskie i przez kolejne kilkadziesiąt lat do 1589 r. było stolicą wyspy.
Hawana - położona jest w północno – zachodniej części kraju nad Zatoką Meksykańską, zaś najstarsza i najbardziej malownicza część miasta leży nad Zatoką Hawańską, stanowiącą odgałęzienie Zatoki Meksykańskiej. Stolica wyspy ma klimat równikowy wilgotny, a najgorętszymi i najbardziej suchymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień. Miesiące, które ze względów pogodowych nie sprzyjają odwiedzinom Hawany.
Region Cameguey - znajduje się w środkowo - wschodniej części kraju. Jego większą część stanowią rozległe niziny. Jest to tradycyjny obszar gospodarki hodowlanej. Na początku XX wieku to właśnie tutaj powstawały największe plantacje trzcin cukrowych, zakładane przez Amerykanów.
Pinar del Rio - najbardziej wysunięta na zachód prowincja Kuby. Jej stolicą jest niewielki miasto o tej samej nazwie. Zamieszkuje je około 85 tysięcy mieszkańców, którzy mają do pokonania 175 kilometrów, jeśli chcą się udać od Hawany.
Półwysep Zapata - leży w południowej części Kuby i zajmuje powierzchnię około 3000 kilometrów kwadratowych. Stanowi on część rozległego bagna Cienaga de Zapata. Znajdują się na nim liczne pokłady torfu, a w terenach nadmorskich występują namorzyny (wiecznie zielone lasy w strefie międzyzwrotnikowej, znajdujące się w zasięgu pływów morskich).

Ośrodki turystyczne

 • Najważniejsze miasta - Hawana, Santiago de Kuba, Trynidad, Camaguey
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne - Casa de la Trova, Memorial del Che, Cayo Naranjo, Macumba, Hawana
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne – Pinar del Rio, Półwysep Zapata, Hawana, Santiago de Cuba

Wycieczki fakultatywne

HAWANA - podczas tej wycieczki będzie okazja by zwiedzić stolicę Kuby - Hawanę. Podróż rozpoczyna się od transferu do miasta. Następnie zwiedza się starą - kolonialną część miasta. Znajduje się tu wiele zabytków tj.: zamek i fort Morro z XVI wieku czy katedra Niepokalanego Poczęcia z XVII wieku. W 1982 r. Stare Miasto Hawany wpisane zostało na listę UNESCO.
Następnie planowane jest zwiedzanie nowoczesnej część Hawany oraz lunch, po którym będzie czas wolny na indywidualne podziwianie uroków miasta. Wieczorem planowana jest kolacja w hotelu, a następnie wizyta w znanym na całym świecie kabarecie Tropicana. Powrót do hotelu planowany jest w bardzo późnych godzinach wieczornych.
Cena : ok. 135 CUC

TRYNIDAD - to miasto unikatowe. Jest to miasto o najlepiej zachowanej architekturze kolonialnej na świecie. Jego cudowna architektura została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wycieczka rozpoczyna się od przelotu samolotem do miasta. Brukowane uliczki (wyłączone z ruchu kołowego), dachy kryte czerwoną dachówką oraz liczne kolonialne rezydencje tworzą niezwykle spójną i niepowtarzalną całość, która zachwyca turystów.
Cena : ok. 110 EUR

PERLA CARIBENA - całodniowa wycieczka, którą rozpoczniemy od przejazdu do Cienfuegos - miasta często nazywanego kubańską „Perłą Południa,” które dzięki swojej świetnie zachowanej kolonialnej architekturze stanowi jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych wyspy. Zobaczymy historyczne centrum Pueblo Nuevo, Parque Jose Marti, katedrę, Palacio de Valle oraz Paseo del Prado - najdłuższy deptak na Kubie. Następnie wizyta w Delfinarium - m.in. możliwość pływania z delfinami.
Cena : ok. 99 EUR

TROPICANA VARADERO – KARNAWAŁOWA NOC - wizyta w najbardziej znanym kubańskim miejscu „Cabaret Tropicana”. Wieczór pełny muzyki, tańca i pokazów w stylu latynoskim.
Cena : ok. 79 EUR

CAYO BLANCO – MORSKIE SAFARI - rejs katamaranem na bezludną wyspę (na pokładzie muzyka na żywo, open bar), nurkowanie na rafie koralowej (snorkeling), wypoczynek na plaży i lunch. Następnie zobaczymy pokaz tresury delfinów w Delfinarium w Varadero.
Cena : ok. 75 EUR

CAYO LARGO - przelot do Cayo Largo, następnie dopłyniemy do wyspy Iguana - rezerwat „smoków Karaibów”, nurkowanie na rafie koralowej (snorkeling), czas na plażowanie na plaży Sirena, lunch.
Cena : ok. 136 EUR   

JEEPY, ŁODZIE I KONIE - całodniowa wycieczka podczas której będziemy jeździć jeepami, zwiedzać Grotę Saturna, pływać i plażować. Samochodami przejedziemy nad rzekę Canimar, skąd łodziami spłyniemy w dół rzeki. Czas na odpoczynek aktywny - jazda na koniach, pływanie łodziami i inne. Po lunchu powrót jeepami do hotelu.
Cena : ok. 73 Eur

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR