LANZAROTE

  • Stolica: Arrecife
  • Powierzchnia : 845,9 km²
  • Ludność:  114715 mieszkańców
  • Język: Hiszpański
  • Waluta: Euro
  • Szczepienia:  Brak obowiązkowych szczepień
  • Wiza: nie jest wymagana
  • Lotniska: Arrecife
  • Czas lotu: 5,5 h

Kiedy jechać

Wyspy Kanaryjskie, krainę wiecznej wiosny, można odwiedzać przez okrągły rok. Szczyt sezonu przypada tu aż trzy razy do roku. Pierwszy raz od połowy grudnia do marca, kiedy na wyspy przyjeżdżają zmęczeni zimą i spragnieni słońca Europejczycy oraz Amerykanie. Drugi raz od czerwca do sierpnia kiedy na wyspy wybierają się Hiszpanie. Szczyt szczytów przypada na luty, kiedy na wyspach hucznie obchodzi się karnawał – impreza o międzynarodowej sławie. Najtańszych ofert przelotów, noclegów oraz zorganizowanych wycieczek można spodziewać się od kwietnia do czerwca oraz od połowy listopada do połowy grudnia.

Regiony, ciekawe miejsca

Park Narodowy „Timanfaya”
51 km kw. kraterów, skał i zastygłej lawy robi niesamowite wrażenie. Plenery przypominają scenerię z "Piekła" Dantego. Na skale Hilarego mieści się restauracja El Diablo, w której podaje się mięso i ryby smażone na... wulkanicznym grillu. Zaledwie dziesięć centymetrów pod powierzchnią zastygłej lawy temperatura sięga 140 stopni, a sześć metrów niżej - 400 stopni. Fenomen ten wciąż pozostaje niewyjaśniony. Niektórzy wulkanolodzy twierdzą, że część rozgrzanej lawy zatrzymała się w górnej warstwie skalnej podczas ostatnich erupcji, a w tym miejscu stygnie ona bardzo długo.

Mirador del Rio między niebem a ziemią
Na północy wyspy, dokąd prowadzą serpentyny dróg, warto przejechać przez Dolinę Tysiąca Palm w Harii (nikt dokładnie nie wie, ile ich jest). Legenda głosi, że kiedy rodziło się dziecko, rodzina sadziła palmę. W Harii jest także muzeum miniatur, w którym zobaczymy m.in. siedem cudów świata namalowanych na wykałaczce, kolekcje miniaturowych butów czy mikro-Giocondę.

Jaskinie sekretów i optycznych złudzeń
Po obejrzeniu wulkanów koniecznie wybierzcie się do jednej z wielu jaskiń. Na przykład Jameos del Agua, gdzie urządzono sale koncertowe i taneczne, restauracje i muzeum wulkanologii

Wycieczki fakultatywne

Gran Tour Lanzarote – przejazd do głównej atrakcji wyspy – Parku Narodowego Timanfaya, z najmłodszymi wulkanami na Lanzarote, nazywanymi Górami Ognia. W programie: pokazy geotermalne, wizyta w regionie La Geria słynącym z niezwykłego sposobu uprawy winorośli, Jameos del Agua – fragment tunelu wulkanicznego, fenomen przyrody zaaranżowany przez Cesara Manrique, Los Hervideros – Wrzące Wybrzeże, miejsce zetknięcia gorącej lawy z Atlantykiem, El Golfo – kraterowe jeziorko o niezwykłej szmaragdowej barwie. Wycieczka całodzienna. Cena – ok.70 EUR (zawiera obiad i bilety wstępu).Lanzarote – dwie stolice. Wizyta w Teguise, dawnej stolicy wyspy i spacer po mieście. Cena – ok. 40 EUR.

Fuerteventura – wycieczka na sąsiednią wyspę archipelagu, w programie najciekawsze miejsca: góra Tindaya uważana przez pierwszych mieszkańców Fuerteventury za świętą, miasteczko Pajara z kościółkiem z fragmentem fasady w stylu azteckim, Betancuria – pierwsza stolica wyspy, park krajobrazowy z wydmami w pobliżu Corralejo.  Cena – ok. 65 EUR

Rancho Texas – park rozrywki, gdzie podziwiać można loty drapieżnych ptaków, występy lwów morskich i popisy papug. W wiosce indiańskiej czekają kolejne atrakcje: pływanie canoe, jazda na kucyku, zabawa w poszukiwaczy złota i grota szamana. Można tu spotkać okazy fauny amerykańskiej: bizony, pancerniki i zwierzęta z innych regionów świata, np. białe tygrysy.  Cena – ok. 25 EUR.

Rejs katamaranem – relaksująca wyprawa, czas na opalanie, kąpiele w morzu, snurkowanie, w programie przejażdżka na skuterze wodnym. Cena: ok. 65 EUR

Wyprawy wędkarskie – Big Game: połów dużych ryb (tuńczyki, marliny) lub łowienie powierzchniowe. Czas połowów: ok. 6 godz. Cena: 65-95 EUR

Wyprawy trekkingowe – trasa północna: wejście na wulkan La Corona, gdzie można podziwiać endemiczne rośliny, przejście do plaży Famara; trasa południowa: wejście na Caldera Blanca, z którego widać Park Narodowy Timanfaya.  Cena – ok. 35 EUR.

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR