MADERA

 • Stolica: Funchal
 • Powierzchnia: 741 km²
 • Ludność: ok. 246 689  mieszkańców
 • Język: Portugalski
 • Waluta: Euro
 • Szczepienia: nie ma obowiązkowych
 • Wiza: nie jest wymagana
 • Lotniska: Funchal
 • Czas lotu: 5,5 h

Kiedy jechać

Najcieplejszy i najbardziej słoneczny okres w Portugalii to miesiące od maja do października. Na temperatury powietrza powyżej 25 ºC można liczyć od czerwca do września. Temperatura wody na wybrzeżu południowym w okresie lipiec - wrzesień wynosi 20 ºC. Na północny woda jest chłodniejsza i osiąga temperaturę 18-19 ºC. Na wycieczki objazdowe i zwiedzanie warto udać się wiosną, kiedy temperatury są niższe, a kraj tonie w zieleni i kwiatach.

Regiony, ciekawe miejsca

Regiony

Wyspa Porto Santo – największa z wysp archipelagu Madera, która należy do Portugalii. Jej obszar wynosi 42,5 km². Vila Baleira jest to stolica wyspy i jej jedyne miasto. Z Madery można się tutaj dostać statkiem lub samolotem. Lot na Porto Santo trwa ok. 20 minut. Wyspa ta posiada przepiękną plażę.
Ilhas Desertas – obejmuje wyspy Ilhéu Chão, Deserta Grande i Bugio. Wyspy te stanowią ostatnią ostoję Mniszek Śródziemnomorskich ssaków z rodziny fokowatych. Z powodu obecności tych ssaków uznano Ilhas Desertas za obszar chroniony. Warto wspomnieć, że potrzebna jest zgoda parku przed każdym przybyciem statku.
Ilhas Selvagens - nazwa ta obejmuje dwie grupy mniejszych wysepek. Najważniejsze z nich to Selvagem Grande, Selvagem Pequenaorazi Ilhéu de Fora. Wyspy są niezamieszkane. Ich powierzchnia to 2,73 km². Ilhas Selvagens jest jednym z najstarszych portugalskich rezerwatów. Utworzono go w 1971 roku. Wyspy te znane są również jako sanktuaria ptaków. Wyspy są pochodzenia wulkanicznego. W 2002 roku zaproponowano wpisanie części ich terytorium na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak dotąd nie uzyskały jednak pełnego statusu obiektu na tej liście.

Ośrodki i atrakcje:

 • Najważniejsze miasta: Funchal, Porto Moniz
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: wzgórze Monte, Camara de Lobos, Ribeira Brava, Canical
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: wyspa Porto Santo, Ilhas Desertas, Ilhas Selvagens

Wycieczki fakultatywne

CENTRUM WYSPY – wycieczka całodniowa. Przejazd kolejką linową ponad dachami miasta Funchal. W programie zwiedzanie sanktuarium Matki Boskiej na wzgórzu Monte, Ogród Tropikalny z roślinnością reliktową i endemiczną Madery. Malownicza, górska droga prowadzi do „serca wyspy”, gdzie z tarasów panoramicznych Eira do Serrado podziwiać można zapierający dech widok na górskie przepaście. Przejazd do ustronnej wioski – Doliny Zakonnic, degustacja lokalnej specjalności – likierów kasztanowych. Dalej trasa prowadzi na drugą stronę pasma górskiego, do Camara do Lobos – typowej wioski rybackiej, ulubionego miejsca Winstona Churchilla.
Cena: ok. 79 EUR

ZACHÓD WYSPY – wycieczka całodniowa. Jest to niepowtarzalna okazja podziwiania spektakularnych widoków z najwyższego klifu w Europie Cabo Girão. Trasa wycieczki prowadzi przez typowo rybacką wioskę Ribeira Brava do przełęczy Encumenada, z której obserwować można panoramę północnego i południowego wybrzeża. Przejazd przez prastary las laurowy, który znajduje się na liście  UNESCO. Zwiedzanie: jaskinie lawowe i multimedialne Centrum Wulkaniczne w São Vincente, kąpiel w naturalnych basenach lawowych w Porto Moniz. Przejazd przez niezwykłą „tundrę maderyjską”, czyli płaskowyż Paul da Serra, i nadmorskie miasteczko Calheta, gdzie znajduje się jedna z dwóch piaszczystych plaż na wyspie.Cena: ok. 57 EUR

WSCHÓD WYSPY – wyjazd całodniowy. Wizyta w Ogrodzie Botanicznym z 2000 gatunków roślin kwitnących, małą ptaszarnią i panoramicznym widokiem na całe miasto. Wjazd na jeden z najwyższych szczytów wyspy – Pico de Arieiro, hodowla pstrąga tęczowego w Ribeiro Frio, spacer levadą przez prastary las Laurissilva do punktu widokowego z zapierającą dech panoramą wysokogórską. Wizyta w skansenie tradycyjnych domków krytych strzechą w wiosce Santana, podziwianie klifowego krajobrazu półwyspu Św. Wawrzyńca, punkty widokowe z panoramą Orlej Skały, wysp Porto Santo, Desertas, miasta Machico i pasa startowego lotniska wspartego na 180 kolumnach. Cena: ok. 55 EUR

LEWADY – Madera słynie z kanałów, którymi w każdy zakątek wyspy dostarczana jest woda z gór. Powstały one jeszcze w czasach pierwszych portugalskich kolonizatorów. Wzdłuż kanałów powstało wiele tras trekkingowych o zróżnicowanej trudności. Oto kilka z nich:

 1. Lewada Referta – poziom łatwy, ok. 5 km, czas trekkingu to ok. 2 godz., na trasie: pola uprawne, gaje bananowców, widok na słynną Orlą Skałę – Penha d’Aguia i wioskę Porto da Cruz.
  Cena: ok. 25 EUR (zawiera transport i opiekę anglojęzycznego przewodnika górskiego).
 2. Lewada Rabacal – poziom średni, ok. 13 km, czas trekkingu to ok. 4 godz., na trasie: wysoki wodospad Risco oraz kaskada „25 źródeł”, złożona z wielu wodospadów, chroniony las laurowy Laurissilva.
  Cena: ok. 35 EUR (zawiera transport i opiekę anglojęzycznego przewodnika górskiego).
 3. Szlak Tres Picos – poziom trudny, ok. 13 km, czas trekkingu to ok. 4,5 godz., szlak prowadzi przez trzy najwyższe szczyty Madery: od Pico Arieiro do Pico Ruivo, wszystkie powyżej 1800 m n.p.m.  Cena: ok. 35 EUR

REJS NA WYSPY DESERTAS – całodniowa wycieczka, czas trwania rejsu to ok. 7 godz., podróż turecką karawelą do archipelagu trzech bezludnych wysp Desertas, będących rezerwatem przyrody. Przepłynięcie wzdłuż niezwykłych klifów wybrzeża archipelagu. Przerwa na kąpiel w krystalicznie czystych wodach zatoki. Zejście na ląd i wycieczka po wybrzeżu jednej z wysp. Często w pobliżu statku pojawiają się delfiny. Cena: ok. 80 EUR

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR