MAJORKA

 • Stolica: Palma de Mallorca
 • Powierzchnia: 3600 km²
 • Ludność: ok. 850 000 mieszkańców
 • Język: Hiszpański, kataloński. Można porozumieć się także w językach niemieckim i angielskim.
 • Waluta: Euro
 • Szczepienia: nie ma obowiązkowych
 • Wiza: nie jest wymagana
 • Lotniska: Palma,
 • Czas lotu: 3 h

Kiedy jechać

Wspaniałą hiszpańską wyspę jaką jest Majorka można odwiedzać w każdym sezonie roku. Praktycznie cały rok utrzymuje się temperatura ponad 25 stopni Celsjusza. Nawet zimą średnia temperatura nie jest niższa niż 20 stopni, a o czymś takim jak śnieg ludność autochtoniczna nawet nie słyszała, czego z pewnością zazdrości jej każdy mieszkaniec Polski.

Regiony, ciekawe miejsca

Regiony

Majorka północno-zachodnia – region w większej cześci górzysty, w którym nie brak również pieknych i rozległych plaż. Zachwycająca przyroda Półwyspu Formentor oraz Parku Natury S’Albufera. Wiele zabytków do zobaczenia, w szczególności w stolicy wyspy.
Majorka południowo-wschodnia – część wyspy znany z białych, piaszczystych plaż, bogatego życia nocnego, parków wodnych w El Arenal oraz wiele atrakcji przyrodniczych, m.in. największe w Europie ogrody botaniczne - Ogrody Botanicactus i Jaskinie Coves del Drach.
Majorka centralna – Malowniczy, pagórkowaty krajobraz oraz urocze miasteczka takie jak np. Algaida urzekają turystów. Jednym z najciekawszych miejsc jest Puig de Randa, czyli masyw górski, słynący nie tylko z pięknych widoków, ale również trzech świątyń z XIV i XV w.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Palma de Mallorca, Alcudia, Manacor, Soller, Pollenca, Arta, Andratx, Valldemossa, Port de Soller,
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Katedra La Seu, Pałac Almudaina, Zamek Bellver w Palma de Mallorca, Zamek w Alaro, Jaskinie w Drach, Klasztor Santuari de Lluc, Ogrody Botanicactus, Park Archeologiczny Ses Paisses, Park Natury S Albufera
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Majorka północno-zachodnia, Majorka południowo-wschodnia, Majorka centralna.

Wycieczki fakultatywne

Palma de Mallorca – trasa wycieczki prowadzi na południe, w kierunku pięknej i kosmopolitycznej stolicy Majorki położonej nad rozległą zatoką Badía de Palma. Wizyta w Palmie obejmuje spacer po starówce miasta: katedra La Seu, Parc del Mar, ogrody królewskie Pałacu Almudaina, wąskie uliczki i patia domów kupieckich, ratusz miejski, punkt widokowy przy zamku Castillo de Bellver, czas wolny na zakupy w okolicach Plaza Mayor, głównego rynku miasta. Cena – ok. 37 EUR.

Valldemossa – przejazd przez góry do średniowiecznej wioski, miejsca, w którym zimą 1838 roku przebywał polski kompozytor Fryderyk Chopin wraz z francuską pisarką George Sand. Klasztor kartuzów, w którym ta słynna para znalazła schronienie, jest najbardziej polskim akcentem na Majorce. W poszczególnych celach klasztornych wyeksponowano pamiątki dokumentujące obecność polskiego wirtuoza na wyspie, m.in. fortepian, na którym Chopin skomponował słynne preludium deszczowe. W wolnym czasie spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami tego niezwykle malowniczego miasteczka, a także możliwość degustacji miejscowych likierów. Cena – ok. 39 EUR.

Objazd Wyspy – trasa wycieczki prowadzi przez rolnicze wioski i miasta urodzajnej niziny Es Pla w kierunku gór Sierra de Tramuntana. Dalej serpentyny górskie wiodą do Sanktuarium Maryjnego w Lluc, gdzie zatrzymamy się na zwiedzanie kościoła z wizerunkiem Czarnej Madonny. Następnie kręta droga poprowadzi nas do portu Sa Calobra na północnym wybrzeżu. Zatoka jest jednocześnie ujściem najdłuższego na wyspie wąwozu Torrente de Pareis. W czasie wolnym spacer tunelem skalnym do wąwozu, obiad oraz kąpiel na malowniczo położonej małej plaży. Po przerwie będziemy kontynuować naszą wycieczkę na pokładzie statku. Rejs będzie okazją do podziwiania pięknego klifowego północnego wybrzeża Majorki. Morską podróż zakończymy w porcie Puerto de Soller. Stamtąd słynną Doliną Pomarańczy wyruszymy do urokliwego miasteczka Soller i dalej, trasą wiodącą przez górski tunel i gaje drzew cytrusowych, w drogę powrotną do hotelu. Cena – ok. 65 EUR.

Son Amar – zapraszamy Państwa na wyjątkowy wieczór hiszpański w majorkańskiej hacjendzie Son Amar. Podczas wieczoru prezentowany jest wspaniały spektakl flamenco, zarówno w tradycyjnej, jak i w nowoczesnej choreografii Carmen Mota. Jest to rewia o charakterze międzynarodowym, prezentująca nie tylko muzykę i tańce typowe w tym regionie Hiszpanii, ale również pokaz magii, baletu, muzyki pop, jazzowej i soulowej. Spektakl uatrakcyjnią występy cyrkowe, ekwilibrystyczne i hippiczne. Cena – ok. 68 EUR.

Jaskinie Smocze – wyprawa do jaskiń to przejazd przez malownicze wioski turystyczne wschodniego wybrzeża Majorki w kierunku wioski rybackiej Porto Cristo. Nieopodal portu znajdują się odkryte przez francuskich geologów w XIX w. podziemne jaskinie. W zamierzchłych czasach były kryjówką dla korsarzy i piratów, którzy często nękali wyspę swoimi najazdami. Dziś można zwiedzać tu liczne komnaty ciągnące się pod ziemią w nadmorskich wapiennych urwiskach na długości kilkuset metrów. Przedziwne kształty tysięcy stalaktytów i stalagmitów przypominają marmurowe kaskady, organy, koronkowe draperie i żyrandole z wielobocznych klejnotów. Dodatkowo program wycieczki obejmuje krótką wizytę w manufakturze sztucznych pereł, gdzie można zapoznać się z procesem produkcyjnym oraz zakupić typowe dla wyspy wyroby biżuteryjne. Cena – ok. 38 EUR.

Aquarium – przejazd do Playa de Palma, gdzie odwiedzimy nowoczesne akwarium prezentujące całe bogactwo flory i fauny wszystkich mórz i oceanów świata: ławice ryb, rekiny, piranie, rafy koralowe, płaszczki, żółwie, świat z bajki „Nemo”, podwodny mikroświat, a także tropikalną dżunglę z gadami itp. Cena – ok. 35 EUR.

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR