MALTA

  • Stolica: Valletta
  • Powierzchnia : 316  km²
  • Ludność:  403532  mieszkańców
  • Język: maltański, angielski
  • Waluta: Euro
  • Szczepienia:  Brak obowiązkowych szczepień
  • Wiza: nie jest wymagana
  • Lotniska: Malta w pobliżu Valletty
  • Czas lotu: 3 h

Kiedy jechać

Najlepsza pogoda w roku panuje w maju i czerwcu i pierwszej połowie października jest wtedy ciepło i sucho, ale nie ma upałów. W lipcu i sierpniu spiekota daje się mocno we znaki, a temperatura podnosi się do ok. 35°C. Na wybrzeżu trochę ochłody przynosi morska bryza, ale czasami sprawę jeszcze bardziej pogarsza wiejący od Afryki Północnej suchy, gorący wiatr. Wiosną zdarzają się wichury, a w październiku zazwyczaj ulewy i aż do marca sporo pada.

Regiony, ciekawe miejsca

Gozo - Większość ludzi przybywa na Gozo tylko na jeden dzień, jednak na wysepce jest znacznie więcej do obejrzenia, niż da się zmieścić w programie jednodniowej wycieczki. Na plażach Ramla Bay i San Blas Bay można odpocząć od upału; w świątyniach Ġgantii zadumać się nad najdawniejszą historią ludzkości; w Cytadeli w Victorii docenić upór ludzi, którzy nie chcieli Francuza; w wioskach rybackich Xlendi i Marsalforn zainteresować się starymi tradycjami, a na maleńką wysepkę Comino uciec od cywilizacji.
Comino - Maleńkie Comino (malt. Kemmuna), niemal pozbawione zieleni i stałych mieszkańców, codziennie przyciąga tłumy, które łodziami i statkami spacerowymi udają się do przypominającej Karaiby Błękitnej Laguny, ciągnącej się pasem kryształowo turkusowej wody od Comino do wysepki Cominotto. Kto chciałby zakosztować prawdziwego spokoju urzekającej wyspy, powinien tu zostać na noc.
Valletta: Miasto to ma bujną historię. Początki Valletty sięgają roku 1566, kiedy to został położony kamień węgielny pod budowę tego miasta. Projekt całego miasta został stworzony przez wybitnego architekta Francesco Laparelliego (ucznia Michała Anioła). W Vallettcie odnajdziemy starą zabudowę miasta, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do Najciekawszych zabytków niewątpliwie należy Kontrkatedra Świętego Jana. Powstała w latach 1573-1578. Posiada ona osiem kaplic, a każda z nich poświęcona jest jednemu z języków zakonu Joanitów (założycieli miasta).

Wycieczki fakultatywne

Valetta - stolica wyspy. To „miasto zbudowane przez dobrze urodzonych dla dobrze urodzonych”, a zarazem jedno z najpiękniejszych miejsc w basenie Morza Śródziemnego. Rozmiar i piękno maltańskiej stolicy zazwyczaj zdumiewają i przytłaczają przyjezdnych. Kto chce w pełni poznać i zrozumieć historię wyspy musi koniecznie odwiedzić i dobrze poznać Vallettę. Podczas naszego spaceru odwiedzimy między innymi Górne Ogrody Barrakka, monumentalną katedrę św. Jana, Zbrojownie w Pałacu Wielkiego Mistrza. Cena około 35 Eur/os.

Najpiękniejsze miejsca Malty.  To okazja, aby poznać najbardziej urokliwe miejsca na wyspie w ciągu zaledwie jednego dnia. Zobaczycie Państwo między innymi:
Błękitną Grotę (Blue Grotto), Dziedzictwo Kamienia (The Limestone Heritage), grotę św. Pawła w Rabacie, Milczące Miasto (Mdina), kościół w Moście, Crafts Village (wioskę rękodzieła i rzemiosła, w której między innymi zobaczycie jak na wyspie produkowane jest szkło).
Cena około 45 Eur/os

Sycylijska przygoda - Pełna emocji podróż najszybszym na świecie katamaranem do miejsc, które pozwolą Państwu poznać smak kultury południowych Włoch, a także podziwiać niezapomniane widoki. Po przybyciu do Pozzallo udajemy się autokarem przez Katanie w kierunku Taorminy (krótkie zwiedzanie). Kolejnym punktem wycieczki jest wulkan Etna , gdzie wjedziemy na wysokość 2000 m n.p.m. Cena około 120 Eur/os.

Wyspa Gozo - To niewielka wyspa, która w najszerszym miejscu mierzy nie więcej jak 15 km. Nigdzie w żadnym punkcie na wyspie nie jest dalej od stolicy - Viktorii - jak 15 minut drogi, a powierzchnia wysepki równa jest jednej trzeciej powierzchni Malty. Gozo jest jedną z największych atrakcji dla turystów spędzających urlop na Malcie - plaże Ramla Bay i San Blas Bay, świątynie i historyczna zabudowa Ggantii i Victorii, a także wspaniałe krajobrazy to wystarczający powód aby odwiedzić maleńką wysepkę. W programie również: zatoka Xlendi, przypominającej mini fiord otoczony skalnym klifem, Lazurowe Okno, gdzie można będzie wybrać się na podróż łodzią  neoromańska bazylika Ta’Pinu. Gozo słynie z wyrobów wełnianych i wszelkich pamiątek wykonywanych ręcznie. Cena: około 55 Eur/os

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR