SRI LANKA

  • Stolica: Kandy
  • Powierzchnia : 65610  km²
  • Ludność:  20 010 000  mieszkańców
  • Język: syngaleski, tamilski, angielski
  • Waluta: rupia lankijska
  • Szczepienia:  Brak obowiązkowych szczepień, zalecane: błonica, tężec, polio, żółtaczka zakaźna.
  • Wiza: wymagana, wydawana na lotnisku, wymagany paszport ważny min. 6 m-cy.
  • Lotniska: Kolombo, 
  • Czas lotu: 10 h

Kiedy jechać

Na całej Sri Lance panuje bardzo gorący klimat tropikalny. Temperatury sięgają tutaj ponad 30 stopni. Pogoda jest zróżnicowana, w zależności od części wyspy. Najcieplej jest od marca do czerwca, natomiast październik i listopad to burze i huragany, czyli typowa pora deszczowa. Wybierając się na wakacje na Sri Lankę, najlepiej wyjechać w miesiącach czerwiec, lipiec, lub sierpień, lub też grudzień- marca.

Regiony, ciekawe miejsca

Anuradhapura to historyczna stolica syngaleskiego buddyjskiego państwa, które rozwijało się w okresie II w p.n.e.- XI w. n.e. Ważne centrum buddyzmu- historyczne święte miasto, w którym do dziś rośnie szczep drzewa Bohdi, pod którym według tradycji, Budda osiągnął oświecenie.  Polonnaruwa: zabytkowe miasto, rezydencja królewska i stolica kraju po 993 r n.e. Atrakcją jest Lankatilaka; potężna ceglana budowla z zachowanym wielkim posągiem Buddy oraz Gal Vihara, klasztor z zespołem wielkich rzeźb skalnych. Jeden z jego następców, król Nissanka Malla, zbudował jeszcze jedną imponującą budowlę - Rankot Vihara, jest to stupa o średnicy 175 m i o wysokości 55 m.
Mihintale, Kandy, Mt. Lavinia, Colombo, Nuwara Elliya, Dambulla, Matale, Galle, Unawatuna, Tissamaharama. (PS)

Wycieczki fakultatywne

Rafting – Przejazd do Kitulgala przez wioski Padukka, Hanwella i Aviassawella. Podczas tej podróży zobaczymy wiele malowniczych krajobrazów. Przystanek w hotelu, czas na przebranie się. Przejazd do rzeki Kelani, skąd rozpoczyna się rafting – przygoda z dreszczykiem emocji. Po zakończeniu spływu wizyta w miejscu, gdzie nakręcono film „Most na rzece Kwai”, z możliwością pływania w rzece.  Cena – ok. 130 USD.

Galle i Hikkaduwa – wyjazd z hotelu w kierunku Galle. Po drodze wizyta w pracowni, gdzie rzeźbione są tradycyjne maski. W Hikkaduwie można podziwiać rafę koralową przez szklane dno łodzi. Przyjazd do Galle, lunch. Zwiedzanie portowego miasta z pięknymi zabytkami holenderskiej architektury kolonialnej z okresu prawie czterech wieków. Pośród fascynujących reliktów przeszłości znajduje się imponujący port z XVII w., znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, wały obronne i kościół. Cena – ok. 85 USD.

Kandy – przejazd do Kandy przez miejscowości Kalutara i Horana. Po drodze odwiedzimy plantację herbaty i Ogród Przypraw. Będzie także możliwość zobaczenia słoni. Przyjazd do Kandy – zwiedzanie dawnej stolicy Sri Lanki. Jest to skarbiec średniowiecznej kultury, sztuki, rzemiosła artystycznego oraz miasto wyższych sfer, położone wśród pasm górskich, jezior, rzek oraz plantacji herbaty i ogrodów zielnych. W tym magicznym mieście zobaczymy: świątynię pokrytą złotym dachem, gdzie znajduje się relikwia buddystów – ząb Buddy, miejscowy bazar oraz ogród botaniczny. Powrót do hotelu późnym wieczorem. Cena – ok. 125 USD.

Safari Yala – wyjazd wczesnym rankiem do największego parku narodowego Sri Lanki, Yala. Podczas safari w jeepach będzie okazja zobaczyć dzikie słonie, leopardy, krokodyle i wiele innych dzikich, egzotycznych zwierząt. Powrót do hotelu późnym wieczorem. Cena – ok. 165 USD.

Kandy/Sigiriya – 1. dzień. Program jak wycieczka 1-dniowa do Kandy. Wieczorem pokaz folklorystyczny. 2. dzień. Po wczesnym śniadaniu wyjazd do Sigiriya. Olśniewająca pięknem twierdza Sigiriya z V w. położona jest na ogromnej skale. Mimo upływu czasu wciąż zachwyca turystów Lustrzanym Murem, Ogrodami Wodnymi i freskami liczącymi ponad 1500 lat. To przepiękne miejsce wpisane jest na Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Krótka wspinaczka do twierdzy. Lunch w wiosce Pelwehera. Zwiedzanie Świątyni Dambulla, położonej na skale. Cena – ok. 270 USD.

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR