SYCYLIA

 • Stolica: Palermo
 • Powierzchnia: 25 710 km²
 • Ludność: ok. 5 036 666 mieszkańców
 • Język: włoski
 • Waluta: Euro
 • Szczepienia: nie ma obowiązkowych
 • Wiza: nie jest wymagana
 • Lotniska: Catania, Palermo, Trapani-Birgi
 • Czas lotu: 2,45 h

Kiedy jechać

Najlepszą porą roku na podróże po Sycylii jest wiosna. Wówczas roślinność na wyspie kipi soczystą zielenią, kwitną bujnie amarantowe oleandry i bugenville. Lepiej nie planować podróży na lato, zwłaszcza na sierpień. Wtedy wszyscy Sycylijczycy wyjeżdżają na wakacje. Poza tym upał jest niemiłosierny i daje się we znak podczas całodniowego zwiedzania. Temperatura dochodzi do 40 C w cieniu nawet wieczorem. Jesienią jest już chłodniej, ale nadal ciepło. Wyspa jest niestety spalona na popiół po lecie, ale za to ma do zaoferowania najlepsze pod słońcem owoce: opuncje, winogrona, pomarańcze, które można tam jeść prosto z drzewa. Zima na wyspie trwa krótko, od stycznia do lutego. Wówczas nastaje pora deszczowa, a na Etnie leży śnieg.

Regiony, ciekawe miejsca

Regiony

Palermo - stolica regionu, która powstała już w starożytności, jako kolonia fenicka. Położona nad zatoką Morza Tyrreńskiego u stóp góry Pallegrino jest  poza Catanią - najważniejszym portem na wyspie. Miłośnicy zabytkowych kościołów będą zachwyceni różnorodnością budowli pochodzących z rozmaitych okresów.
Katania - miasto portowe na Sycylii, nad Morzem Jońskim. Położone jest u podnóża Etny. Liczy ponad 300 tys. mieszkańców. Katania jest drugim, co do wielkości miastem na wyspie. Szczyci się ona bogatą historią. Przeplatają się tu zabytki starożytności z barokowymi. Plaże są tu długie, piaszczysto-żwirowe. Ograniczają je wysokie klify.
Mesyna - leży nad Cieśniną Mesyńską, w północno-wschodniej części Sycylii. To trzecie pod względem zaludnienia miasto Sycylii. Miasto to założyli w VIII wieku p.n.e. Grecy, jako "Zankle", czyli "kosa".
Syrakuzy - miasto we wschodniej Sycylii, którego patronką jest Święta Łucja (dzień obchodów: 13 grudnia). Ta wyjątkowo malownicza, sycylijska miejscowość przez badaczy architektury i sztuki uważana jest za jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w całym basenie Morza Śródziemnego. Miasto to raj dla miłośników zwiedzania. Jego historia sięga 734 roku p.n.e., kiedy osada Siracusa była kolonią grecką. Właśnie to miasto wraz z Rzymem i Aleksandrią stanowiło najważniejsze centrum ekonomiczne ówczesnego świata. Do dnia dzisiejszego zachowało się mnóstwo zabytków pochodzących z tego okresu.
Trapani - miasto zbudowane w czasach rzymskich na wąskim, wygiętym - sierpowatym - przylądku, wchodzącym w morze na wysokości wysp Egady, u którego podstawy wyrasta góra Erice (750 m). W starożytności Trapani było portem dla miasta Erice, a od średniowiecza był to jeden z najważniejszych portów Morza Śródziemnego, ze stoczniami i połowami tuńczyka na dużą skalę.
Ragusa - jest to miasto barokowe. Miejscowość ta  nie wygląda na prosperujące, ale ma dobrą atmosferę sycylijskiego miasteczka. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z innymi późnobarokowymi miastami doliny Noto.
Caltanissetta - ośrodek handlowo-usługowy regionu rolniczego. Znajdują się tu zakłady produkcji maszyn rolniczych, przetwórstwa spożywczego i przemysłu chemicznego. W regionie wydobywa się siarkę i sól potasową.
Agrigento - starożytne greckie miasto, położone na południowym wybrzeżu Sycylii w bardzo malowniczym miejscu. Jego początki sięgają 582r. p.n.e., a okres świetności przypadł na V wiek n.e. O miasto ciągłe boje toczyli Romanie i Kartagińczycy, władze przejęli również Arabowie.
Enna - jest miejscowością centralną Sycylii. Znajduje się dokładnie pośrodku wyspy. Stanowi bardzo ciekawe miasto, szczególnie warte zobaczenia. Dzięki swojej długiej historii może pochwalić się wieloma wyjątkowymi skarbami artystyczno - architektonicznymi. Jednym z nich jest Zamek Lombardzki (Castello di Lombardia) z bardzo dobrze zachowaną wieżą (Torre Pisana).

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Palermo, Catania, Cefalu, Syrakuzy
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: wulkan Etna, ruiny w Agrigento, Cefalu, Palermo
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Palermo, Katania, Mesyna, Syrakuzy

Wycieczki fakultatywne

PALERMO I MONREALE – przejazd do Monreale i zwiedzanie katedry ze wspaniałymi średniowiecznymi mozaikami. Następnie przejazd do centrum Palermo – urzekającej egzotyką stolicy Sycylii. Zwiedzanie katedry z sarkofagami władców Sycylii. Panoramiczny objazd Palermo i wizyta w klasztorze Kapucynów, gdzie znajdują się katakumby mieszczące mumie mnichów i osób świeckich.
Cena: ok. 45 EUR (nie zawiera biletów wstępu – ok. 10 EUR).

ETNA I TAORMINA – fascynująca wyprawa do symbolu Sycylii – Etny, najwyższego czynnego wulkanu Europy. Wjazd autokarem na wysokość ok. 1950 m. Fakultatywnie: przejazd kolejką linową i dalej jeepem pod kratery na wysokość 3000 m. Przejazd do Taorminy, spacer po Corso Umberto.
Cena: ok. 55 EUR.

ERICE I SEGESTA – Erice to przepiękne miasteczko usytuowane na szczycie wzgórza, z tajemniczymi zaułkami i stromymi uliczkami. Z punktów widokowych podziwiać można panoramę Trapani i Wysp Egadyjskich. Zwiedzanie: Chiesa Matrice, Giardini del Balio. Wizyta w sklepie przy cukierni produkującej regionalne słodycze na bazie migdałów, z których słynie Erice – możliwość zakupów. Czas wolny. Przejazd do Segesty i zwiedzanie znakomicie zachowanej greckiej świątyni z V w. p.n.e.   Cena: ok. 48 EUR

WYSPY LIPARYJSKIE – zaokrętowanie na statek turystyczny i rejs do stolicy archipelagu – Lipari. Miasteczko tętni życiem, są tu setki kolorowych sklepików. Krótkie zwiedzanie z przewodnikiem i czas wolny. Fakultatywnie:  rejs wzdłuż wybrzeża wyspy (za dodatkową opłatą). Następnie przepłynięcie na wyspę Volcano. Godna polecenia jest wspaniała plaża z czarnym wulkanicznym piaskiem i interesujące tereny spacerowe. Kąpiel w leczniczych błotach siarkowych, obiad w regionalnej restauracji (za opłatą). Rejs powrotny na Sycylię. Cena: ok. 60 EUR.

SYCYLIA NIEZNANA – Sycylia to nie tylko antyczne świątynie i tętniące życiem miasta. Sycylia to również małe wioski ze średniowieczną zabudową, gdzie czas zatrzymał się w miejscu, położone jak orle gniazda na szczytach skał. Przejazd w góry Madonie z różnorodną roślinnością i przepięknymi wysokogórskimi krajobrazami. Od 1989 r. tereny te są Parkiem Narodowym. Wizyta w Castelbuono, gdzie znajduje się zamek należący w przeszłości do rodziny Ventimiglia, w Gratteri i innych miasteczkach z kościołami, malowniczymi uliczkami i zaułkami. Przejazd do tradycyjnej, rustykalnej restauracji i sycylijski obiad z winem domowej roboty. Przejazd na taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę Cefalu. Cena: ok. 50 EUR

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR