TAJLANDIA

 • Stolica: Bangkok
 • Powierzchnia: 514 000 km²
 • Ludność: ok. 65 493 000 mieszkańców
 • Język: tajski
 • Waluta: baht
 • Szczepienia: nie są wymagane
 • Wiza: jest wymagana
 • Lotniska: Bangkok, Trang, Phuket
 • Czas lotu: 12 h

Kiedy jechać

Dla turystów z Europy najprzyjemniejsza jest pora chłodna, więc podróż najlepiej zaplanować na czas między listopadem, a lutym. Pomimo nazwy, w tym okresie temperatury i tak dochodzą do 30oC. Wtedy też większość hoteli na południu Tajlandii znacznie obniża ceny. Od marca zaczynają się męczące upały, które trwają aż do września. Lepiej też unikać wizyty w Tajlandii w czasie monsunów, które przynoszą gwałtowne opady deszczu. Najbardziej deszczowe miesiące to wrzesień i październik, a więc lepiej nie planować podróży w tym terminie.

Regiony, ciekawe miejsca

Regiony

Region Środkowy - obejmuje Nizinę Menamu oraz północne wybrzeża Zatoki Tajlandzkiej. Największym ośrodkiem ruchu turystycznego regionu (a także całej Tajlandii — 70% wszystkich przyjazdów z zagranicy) jest Bangkok. W 1782 r. zaczął pełnić funkcję stolicy państwa, stając się wkrótce jedną z największych metropolii Azji Południowo-Wschodniej. Oprócz roli głównego centrum życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego Tajlandii, jest on jednym z największych węzłów komunikacji lotniczej między Azją a Europą.
Region Wschodni - obejmuje Równinę Korat. Od północy i wschodu jego granicę stanowi rzeka Mekong, od południa góry Dangrek, od zachodu zaś góry Phetczabun. Największym miastem i głównym ośrodkiem ruchu turystycznego regionu jest Nakhon Ratczasima. Równina Korat była już częściowo zasiedlona w czasach prehistorycznych, stąd też spotkać tu często można pozostałości dawnego osadnictwa, głównie neolitycznego. Najbardziej cenne gatunki flory i fauny omawianego obszaru chronione są w parku narodowym Phu Kradeung, położonym na północny-zachód od Udon Thani, na pograniczu z Laosem.
Region Południowy - w jego skład wchodzi środkowa i północno-wschodnia część Półwyspu Malajskiego. Czysta i ciepła woda morska oraz rozległe plaże piaszczyste stwarzają tu szczególnie dogodne warunki do wypoczynku, stąd też tutejsze nadmorskie miejscowości pełnią najczęściej funkcję ośrodków rekreacyjnych. Do najbardziej znanych kąpielisk nad Morzem Andamańskim należy Phuket. Swoją atrakcyjność zawdzięcza on przede wszystkim wyspiarskiemu położeniu w strefie przybrzeżnej o wyjątkowo dużym bogactwie podwodnej flory i fauny.
Region Północny - obejmuje górną część dorzecza Menamu. Jest to najwyżej położony i najbardziej zróżnicowany krajobrazowo obszar Tajlandii. Odznacza się także odrębnością kulturową ukształtowaną przez wpływy birmańskie.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta – Bangkok, Ayutthaya, Krabi
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne – Dolina Mekongu, Wyspa Phuket
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne – region Północny, region Środkowy, region Południowy, region Wschodni

Wycieczki fakultatywne

SHOW SŁONI I OGRÓD TROPIKALNY „NONG NOOCH” - wielka posiadłość z ogrodami zajmującymi powierzchnię prawie 400 ha, położona 20 km na południe od Pattayi. W malowniczej scenerii, wokół sztucznego jeziora położone są: oranżeria orchidei, ogród kaktusów, kolekcja drzew bonsai, park palmowy i park w stylu europejskim oraz mini-zoo. Jest tu także centrum tajskiego rzemiosła artystycznego i amfiteatr, gdzie odbywają się pokazy tradycyjnych tajskich tańców i ceremonii, sztuki tajskiego boksu, a nawet walki na słoniach. Największym powodzeniem również cieszy się półgodzinny występ słoni.
Cena : 21 USD.

WYSPA KORALOWA KOH LAN - całodzienna wycieczka na wyspę Koh Lan. To jedna z największych przybrzeżnych wysp w Pattayi, na którą udają się miłośnicy plażowania, aby interesująco spędzić dzień. Do wyboru są praktycznie wszystkie rodzaje sportów wodnych. Podwodny świat raf koralowych można obejrzeć spacerując po morskim dnie lub pływając z maską.
Cena : 18 USD.

ALCAZAR SHOW  - „Alcazar” to słynne na całym świecie show transwestytów. Grupa ponad sześćdziesięciu tancerek-transwestytów w przepięknych kolorowych kostiumach tworzy kolorową rewię. Pokaz trwa ok. 1 godz. 10 min. Łączy w sobie muzykę, taniec, kabaret i pokaz bajecznie kolorowych strojów. Jest to impreza dla wszystkich (także dla dzieci).
Cena : 11 USD.

ALANGKARN SHOW - najnowsza atrakcja Pattayi, to show kulturalne składające się z kilku części: „Słońce, Księżyc i planety”; historia węża Naga; ceremonie buddyjskie; historia Tajlandii; walka słoni; taniec w maskach; pokaz barek królewskich. W czasie pokazów na gigantycznych ekranach wyświetlane są fragmenty filmu o historii Królestwa Siam. Pokazy sztucznych ogni i pokazy umiejętności linoskoczków dopełniają całości.
Cena : 29 USD.

JAZDA NA SŁONIACH KOMBINOWANY TREKKING - wizyta w wiosce słoni, w której można zobaczyć te olbrzymy oraz podejrzeć pracę „mahout’ów” czyli opiekunów słoni. Z wioski słonie ruszają w godzinny pochód przez pola, rozlewiska i busz. Doskonała okazja do zdjęć.
Cena : 34 USD.

TRADYCYJNY TAJSKI MASAŻ – wymyślony i doskonalony w buddyjskich świątyniach, służy regeneracji organizmu, relaksuje i poprawia krążenie. Masaż zaczyna się od stóp. Następnie masowane są nogi, ręce, tułów, głowa. Masaż tajski polega na uciskaniu określonych punktów ciała. Będąc w Tajlandii trzeba sobie zaaplikować przynajmniej jeden 2-godzinny seans.
Cena : 13 USD.

NURKOWANIE – w ciągu jednego dnia można przejść podstawowy kurs nurkowania i pod opieką polskiego instruktora zejść 2 razy w morskie głębiny. Osoba towarzysząca w tym czasie może popływać z maską i rurką. W przerwach między nurkowaniami kapitan zaprasza na obiad.
Cena : ok. 80 USD.

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR