TUNEZJA

 • Stolica: Tunis
 • Powierzchnia: 163 610  km²
 • Ludność: ok. 10 384 000  mieszkańców
 • Język: arabski, francuski
 • Waluta: dinar tunezyjski
 • Szczepienia: nie ma obowiązkowych
 • Wiza: nie jest wymagana
 • Lotniska: Tunis, Tabarka, Monastir, Gabes
 • Czas lotu: 2,5 h

Kiedy jechać

Klimat Tunezji jest śródziemnomorski. Zdecydowanie najlepszym okresem w roku, kiedy można swobodnie zwiedzać Tunezję, jest wiosna. Wtedy na południu kraju nie ma aż tak wielkich upałów, natomiast na północy obserwować można wspaniałą oraz bujną roślinność.

Regiony, ciekawe miejsca

Regiony

Ain Draham - powstało w czasach kolonizacji francuskiej. Miasto wznosi się ponad 1000 metrów nad poziomem morza, a domy pokryte są czerwona dachówką. Posiada naturalne zielone pola i lasy, również w środku lata.
Beja - reprezentuje niezwykle malowniczy i urodzajny region nazywany już 2000 lat temu „spichlerzem Rzymu”. Zboże z tutejszych pól transportowano drogą morską z Tabarki do Rzymu. Obecna Beja jest nadal ważnym ośrodkiem rolniczym z przepięknym starym miastem.
Douz - jest małym miasteczkiem zwanym „bramą do Sahary”. Jest turystycznym centrum wypadów w głąb pustyni - jeepem lub na wielbłądach. Miejscem słynnego Festiwalu Sahary odbywającego się zazwyczaj na przełomie listopada i grudnia - pokaz zwyczajów, tańców i muzyki ludów Południa, wyścigi wielbłądów i popisy jeźdźców na konikach pustynnych.
Tabarka - to piękna, pełna zieleni miejscowość wypoczynkowa na północnym wybrzeżu Tunezji. Oprócz czystych plaż turystę zainteresować mogą przybrzeżne wody. Są one płytkie, ciepłe i przejrzyste, ich dno natomiast usiane jest koralowcami. Tabarka ma oryginalny krajobraz, malownicze skaliste brzegi oraz zalesione wzgórza.
Tunis - jest głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym kraju. Miasto leży nad płytką laguną, ok. 10 km od wybrzeży Morza Śródziemnego. Centrum Tunisu stanowi stare arabskie miasto - Medi-na, z wieloma zabytkowymi meczetami.
Nabeul - składa się ze starego centrum wokół meczetu i medyny z kawiarenkami, sklepami z ceramiką i pamiątkami, które otaczają dzielnice hoteli. Miasto Nabeul ożywa podczas piątkowego targu, na którym można kupić mnóstwo rzeczy, między innymi wyroby rękodzielnicze, ceramikę, kolorowe maty, perfumy.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta – Tunis, Kartagina
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne – Sahara, Tunis, Kartagina, Djerba,
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne – Nabeul, Tabarka, Beja, Douz

Wycieczki fakultatywne

TUNIS – KARTAGINA – SIDI BOU SAID (1 DZIEŃ) – całodniowa wycieczka będąca spotkaniem z fascynującą historią Tunezji oraz współczesnym życiem mieszkańców stolicy. Zwiedzanie Muzeum Bardo, które pokazuje kolejne etapy historii Tunezji i które posiada najważniejszy w świecie zbiór mozaik. Wizyta w centrum stolicy i spacer wąskimi uliczkami tuniskiej Medyny. Lunch. Przejazd do Kartaginy – obecnie dzielnicy Tunisu, gdzie znajduje się rezydencja prezydencka oraz willowe posiadłości tunezyjskich elit a w starożytności – centrum najpierw imperium fenickiego a później rzymskiej prowincji w Afryce Płn. Zwiedzanie pozostałości po ogromnym kompleksie Term Antoniusza, pochodzących z II – III w. n.e. Przejazd do biało-niebieskiego Sidi Bou Said i spacer uliczkami tego pięknie położonego na wzgórzu miasteczka artystów.
Cena: ok. 70 TND.

SAHARA EXPLORER (2 DNI) – dwudniowa wyprawa autokarem na południe Tunezji pozwalająca zobaczyć najpiękniejsze krajobrazowe atrakcje południa Tunezji i poczuć gorący oddech największej pustyni świata Sahary.
1 DZIEŃ: Zwiedzanie doskonale zachowanych ruin rzymskiego amfiteatru w El Jem. Przejazd do Matmaty – miejsca księżycowych krajobrazów i domów „troglodytów”. Wizyta w berberyjskim domostwie. Lunch. Dalsza podróż do Douz – nazywanego „Wrotami Sahary”, gdzie można odbyć przejażdżkę na grzbiecie wielbłąda po wydmach Sahary (fakultatywnie –20 TND/os.). Zakwaterowanie kolacja i nocleg.
2 DZIEŃ: Wczesne śniadanie. Przejazd przez największe w Tunezji słone jezioro Chott El Jerid słynne z miraży, które tworzą się przy odpowiednich warunkach pogodowych. Wyprawa jeepami (fakultatywnie - 35 TND/os.) po bezdrożach Wielkiego Ergu Wschodniego i do przepięknie położonych w Górach Atlas oaz: Chebika i Tamerza. Powrót do autokaru. Lunch. Dalsza podróż autokarem do czwartego, świętego miasta islamu – Kairouanu. Postój przed Wielkim Meczetem Sidi Okby. Powrót do hoteli.
Cena: 155 TND + 55 TND (wielbłądy + jeepy)

HAMMAMET I NABEUL – wyjazd pół dniowy. Wycieczka organizowana dla gości z hoteli w Hammamecie. Przejazd do Nabeul – miasteczka garncarzy, gdzie w manufakturze ceramiki można przyjrzeć się procesowi jej tworzenia. Czas wolny na targu w Nabeul. Przejazd do centrum starego Hammametu i wizyta na Medynie – starym mieście arabskim. Kupując tu pamiątki koniecznie należy się targować o cenę. Powrót do hoteli.
Cena: 22 TND.

TAKRUNA – SIDI KHELIFA –  wyjazd pół dniowy. Wycieczka organizowana jest dla gości z hoteli w Sousse i Monastirze. Przejazd do „wiszącej wioski” Takruna malowniczo położonej na skale, której mieszkańcy o jasnej cerze i kasztanowych włosach są świadectwem przemieszania się ludów, jakie dokonało się w ciągu burzliwej historii tych okolic. Spacer po wiosce. Przejazd do Sidi Khelifa i zwiedzanie tamtejszych pozostałości po rzymskim mieście. Powrót do hoteli. Cena: 40 TND.

MEDINAT ALZAHRA – wyjazd wieczorny. Wieczór w tym miejscu to historia Tunezji przekazana w niesamowitym, ponad godzinnym widowisku. Berberowie, Rzymianie, muzułmanie, Turcy – wszystko to w perfekcyjnie przygotowanym przedstawieniu, także w języku polskim, poprzedzonym kolacją, która wprowadzi nas w atmosferę tajemniczości. Przekroczenie bramy Medinat Alzahra to wejście w zupełnie inny świat – świat z baśni tysiąca i jednej nocy...
Cena: ok. 70 TND.

FRIGUIA PARK – przedpołudniowa wycieczka do Parku Friguia to niesamowite spotkanie z fauną Czarnej Afryki. To niezwykłe przenosiny na chwilę z Tunezji muzułmańskiej do kolebki człowieka – do środkowej części kontynentu. Park Friguia to ponad 100 zwierząt – lwy, słonie, żyrafy, kangury oraz wiele, wiele innych – które zwykliśmy utożsamiać z tym kontynentem.
Cena: ok. 40 TND.

 

 

 

 

Uzyskaliśmy subwencje finansową z PFR